P104 Tehničko crtanje i računalna grafika

I. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo

Prof. dr. sc. Željko Ivandić, konzultacije utorak, 13-15 sati, ured 311
Prof. dr. sc. Mirko Karakašić, konzultacije ponedjeljak, 10-12 sati, srijeda 12-14 sati, ured 407
Dr. sc. Ivan Grgić, konzultacije utorak, 9-11 sati, ured 402
Marko Vilić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije utorak, 9-11 sati, ured 402
Jure Marijić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije utorak, 9-11 sati, ured 402
Ivica Lacković, mag. ing. mech., v. predavač, konzultacije po prethodnom dogovoru na e-mail: ilackovic@unisb.hr

Okvirni sadržaj predmeta

Upoznavanje s tehničkim normama, prostornim prikazom, ortogonalnim projekcijama, presjecima, kotiranjem i pravilima za izradu tehničke dokumentacije. Primjena računala pri izradi tehničke dokumentacije. Stjecanje znanja neophodnih za inženjersku komunikaciju crtežom.

Oblici provođenja nastave i način provjere znanja

Predavanja i vježbe. Auditorne iz područja tehničkog crtanja uz vodstvo i pomoć nastavnika. Laboratorijske na računalima u području računalne grafike i tehničkog crtanja na računalu.

Upoznati studente s tehničkim normama u izradi tehničkih crteža i dokumentacije sa i bez primjene računala. Upoznati studente s pravilima pri projiciranju i osnovama deskriptivne geometrije. Definirati i praktički primijeniti pravila ortogonalnog projiciranja, prostornog predočavanja i prostoručnog skiciranja u prikazivanju različitih elemenata strojarskih konstrukcija i shema.  Prikazati i upoznati  studente s pravilima pri izradi i opisu tehničkih crteža. Upoznati studente s tehničkim crtanjem priborom i uz pomoć računala u izradi tehničkih crteža  i dokumentacije sa svim zahtjevima i pravilima tehničkog crtanja.

Način polaganja ispita

Putem vježbenica, kolokvija i izrade crteža na računalu, pismenog i usmenog ispita.

Popis literature potrebne za studij i polaganje ispita

1. Opalić, M.; Kljajin, M., Sebastijanović, S.: Tehničko crtanje, 2. izdanje, Sveučilišta u Osijeku i Zagrebu, Čakovec, 2007.
  2. Kljajin, M.; Opalić, M.: Inženjerska grafika, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, 2010.

Popis literature koja se preporučuje kao dopunska

1. Kljajin, M.: Vježbenica iz tehničkog crtanja, SF, Slavonski Brod, 1995. (interno izdanje)
  2. Herold, Z.: Inženjerska grafika, Inženjerski priručnik,  Školska knjiga, Zagreb, 1994.
  3. Horvatić-Baldasar, K.; Babić, I.: Nacrtna geometrija, Sand d.o.o.,  Zagreb 2001.
  4. Duhovnik, J.; Kljajin, M.; Opalić, M.: Inženirska grafika, Univeza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo, Ljubljana, 2009.

1.

Nastavna aktivnost ECTS Ishod učenja Aktivnost studenta Metode procjenjivanja bodovi
min-maks
Pohađanje nastave 1 1- Prisutnost uz aktivno sudjelovanje na predavanjima, konsrukcijskim i laboratorijskim vježbama Evidencija nazočnosti 5-10
Periodična provjera znanja putem kolokvija ili cjelovitog ispita 3 1- Rješavanje konstrukcijskih zadataka, analiza projekcija, pravila tehničkog crtanja u primjeni konvencionalnih i računalnih metoda Bodovanje na osnovi analize točnosti konstrukcijskih zadataka, usvojenih pravila i normi tahničkog crtanja (ako student ne položi kolokvije kroz isti oblik provjere zsvaja ishode učenja na pisanoj provjeri završnog ispita) 20-40
Završni ispit 1 1- a) Studenti koji su poližili kolokvije imaju samo usmenu provjeru znanja

b) Studenti koji nisu položili kolokvije pristupaju cjelovitom ispitu kroz pisanu provjeru i usmenu provjeru znanja
a) Vrednovanje svih aktivnosti kroz semestar: pohađanje nastave, konstrukcijskih programa i zadaća, kolokvija te završnog usmenog ispita.

b) Vrednovanje: pohađanje nastave, konstrukcijskih programa i pisani dio ispita kao kod prethodne točke i usmenog dijela ispita
Ukupno: 8       51-100