P704 Tribologija elemenata strojeva

I. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, Konstruiranje i razvoj proizvoda

Prof. dr. sc. Željko Ivandić, konzultacije utorak, 13-15 sati, ured 311
Prof. dr. sc. Mirko Karakašić, konzultacije ponedjeljak, 10-12 sati, srijeda 12-14 sati, ured 407
Prof. dr. sc. Vlatko Marušić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 304
Prof. dr. sc. Adrijana Milinović, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 404
Doc. dr. sc. Ivan Grgić, konzultacije utorak, 9-11 sati, ured 402
Nikolina Berić, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 303
Josip Mijić, dipl. ing., stručni suradnik u sustavu znanosti i visokog obrazovanja, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail
Sanda Šimunović, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 403
Jure Marijić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije utorak, 9-11 sati, ured 402
Marko Vilić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije utorak, 9-11 sati, ured 402

Okvirni sadržaj predmeta

Spoznaja o utjecanju trenja i trošenja na funkcionalnost i učinkovitost elemenata strojeva. Objašnjenje tribosustava i međusobnog djelovanja članova tribosustava kod prijenosnika snage i gibanja. Tribomehaničke značajke podmazivanja u dinamičkim uvjetima prijenosa snage i gibanja. Procesi trošenja. Praćenje procesa trošenja. Pristup projektiranju s obzirom na tribološke značajke materijala i konstrukcijskih značajki elemenata konstrukcija. Poznavanje mogućnosti kontrole trenja i trošenja elemenata strojeva primjenom triboloških mjera koje mogu doprinjeti ekološki održivom razvoju i uštedi materijala i energije. Načela oporabe sredstava za podmazivanje i hlađenje s obzirom na zaštitu okoline.

Oblici provođenja nastave i način provjere znanja

Predavanja i vježbe. Vježbe su auditorne i pokazne.

Upoznati studente s osnovama tribologije elemenata strojeva. Definirati utjecaj trenja i trošenja materijala, te analizirati rješavanju triboloških problema u elementima strojeva. Definirati  utjecaj Hertz-ovih tlakova  i procesa trenja na vijek trajanja i funkciju elemenata strojeva. Analizirati osnovne mehanizmima trošenja i s tim u svezi pristupom izboru materijala u razvoju proizvoda.  Objašnjenje tribosustava i međusobno djelovanje članova tribosustava kod prijenosnika snage i gibanja. Tribomehaničke značajke podmazivanja u dinamičkim uvjetima prijenosa snage i gibanja. Analizirati aktivnosti projektiranja s obzirom na tribološke značajke materijala i konstrukcijske značajki elemenata konstrukcija. Definiranje načina i uloge podmazivanja elemenata strojeva, te utjecaj tribologije elemenata strojeva na zaštitu okoline.

Način polaganja ispita

Kontinuirana (kolokviji, seminarski radovi).

Popis literature potrebne za studij i polaganje ispita

1. Stolarski, T. A.: Tribology in Machine Design, ISBN 0-7506-3623-8, Elsevier, 1990
  2. Ivušić, V.: Tribologija, Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju, Zagreb 1998.
  3. Marušić, V.: Tribologija u teoriji i praksi. Slavonski Brod : Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, 2008 (udžbenik).

Popis literature koja se preporučuje kao dopunska

1. Czichos, H.: Tribology, Elsevier, Amsterdam 1989.
  2. Neal, M. J.: Tribology Handbook, Buterworths, London 1973.

1.

Nastavna aktivnost ECTS Ishod učenja Aktivnost studenta Metode procjenjivanja bodovi
min-maks
Pohađanje nastave 1 1- Prisutnost uz aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama Evidencija nazočnosti:
75 % = 1 bod
76-85 % = 2 boda
86-90 % = 3 boda
91-95 % = 4 boda
96-100 % = 5 bodova
1-5
Završni ispit 1 1- Javno izlaganje seminarskog rada Vrednovanje svih aktivnosti kroz semestar: pohađanje nastave, sudjelovanje u pokaznim vježbama u laboratoriju, kolokviji i seminarski rad 20-35
Ukupno: 5       51-100