Znanstveno-istraživačka djelatnost Zavoda
Znanstveno istraživačka djelatnost Zavoda usmjerena je na područja prijenosa topline s promjenom faza, termodinamike, mehanike fluida i aerodinamike, elektrotehnike i obnovljivih izvora energije. U razdoblju 2007.-2011. realizira se kroz dva znanstveno istraživačka projekta financirana od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Znanstvena istraživanja obuvaćaju razvoj i primjenu matematičkih modela, analitičkih i numeričkih metoda u problemima strujanja i prijenosa topline te promjene faza, numeričke simulacije termodinamičkih i hidrodinamičkih procesa, entropijsku analizu termodinamičkih procesa, te uočavanje i analizu ekoloških i gospodarskih aspekata razvoja energetike u smislu povećanja energetske učinkovitosti i primjene obnovljivih izvora energije.
Rezultati znanstveno-istraživačkog rada vidljivi su u brojnim radovima objavljenim u međunarodnim i domaćim znanstvenim i stručnim časopisima, te zbornicima radova s međunarodnih konferencija održanih u zemlji i inozemstvu.
Suradnja s gospodarstvom se intenzivno razvija, a odnosi se na numeričko modeliranje strujanja i prijenosa topline u različitim uređajima (kotlovi, spalionice, izmjenjivači topline, vjetroturbine), termodinamičke i hidrodinamičke proračune različitih procesa, projektiranje plinskih i vodovodnih mreža te toplovoda, termografska mjerenja, energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada, izradu programa energetske učinkovitosti jedinica lokalne uprave i samouprave te poslove ovlaštenog inženjera na području elektrotehnike.
Laboratoriji i oprema
U okviru Zavoda za energetiku, djelomično su u funkciji sljedeći laboratoriji:
1. Laboratorij za numeričke simulacije strujanja i prijenosa topline
2. Laboratorij za obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost
3. Laboratorij za elektrotehniku
Zavod posjeduje radnu stanicu te osobna računala s licenciranim softverom AVL FIRE na kojima se izvode računalne simulacije strujanja i prijenosa topline.
U laboratorijima se nalazi sofisticirana mjerna oprema i mjerni uređaji koji se koriste u nastavi, za sada na kolegijima Termodinamika, Mehanika fluida, Obnovljivi izvori energije i Elektrotehnika, no svakako mjerna oprema nalazi svoju primjenu i u istraživačkom radu.
Termokamera (JENOPTIK): VarioCAM HiRes Research 640
- Mikrobolometar („uncooled“ FPA-Focal Plane Array) detektor s 640×480 piksela;
- Spektralno područje (7,5 … 14) µm;
- Standardna leća (vidno polje) 1.0/30 mm (30×23)o;
- Točnost mjerenja ±1,5 K…
Crno tijelo (Omega BB703)
Referentni termometar FLUKE 1523
KIMO mjerni uređaji (TM 200 i MP 200) za mjerenje temperature, tlaka i koeficijenta prolaza topline
KIMO Kiray 300 infracrveni termometar
KIMO mjerni uređaj za mjerenje intenziteta dozračene energije Sunca
Laboratorij za elektrotehniku
Laboratorij za elektrotehniku je namijenjen prvenstveno za potrebe nastavnog procesa, ali posjeduje potrebne mjerne instrumenta za ispitivanja u elektrotehnici (mjerenje otpora uzemljenja, mjerenje izolacijskog otpora vodova, kabela, energetskih i mjernih transformatora, elektrotehničkih komponenti u energetici, ispitivanje ispravnosti električnih instalacija jake struje, mjerenje elektrostatičkog elektriciteta, mjerač magnetskog i električnog polja te mjerenje napona i jakosti struje).