P603 Programiranje CNC strojeva i robota

VI. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo
Prof. dr. sc. Tomislav Šarić, konzultacije ponedjeljkom od 11 h do 12.30 h u kabinetu G11 uz prethodnu najavu na email
Prof. dr. sc. Goran Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 12 h do 14 uz prethodnu najavu na e-mail, ured G1A
Kristian Katić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije ponedjeljkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G1

Upoznati studente s osnovnim atributima konstrukcije CNC strojeva i robota s pojašnjenjima o prigonima, mjernim sustavima i upravljačkim jedinicama. Predstaviti studentima programske jezike za programiranje te osnove programiranja s definiranjem potrebitih znanja i organizacije pripreme za poslove programiranja CNC strojeva i robota.
Kroz kolegij se želi naglasiti sadržaj i poslovi koji se odvijaju kod ručnog programiranja (s konkretnim upoznavanjem raspoloživih upravljačkih jedinica) do pristupa računalom podržane proizvodnje (CAM). Definiranje tehnologije (režimi rada, potrebiti alati, redoslijed operacija i sl.) na osnovu crteža (geometrija obratka, zahtjevi kvalitete i točnosti izrade, toplinske obrade i dr.) i atributa polaznog materijala. Upoznati studente sa strukturom programa, naredbama (glavnim i pomoćnim) koje se koriste tijekom programiranja, koordinatnim sustavima stroja, karakterističnim točkama te izradbom programa.
Upoznati studente s robotskim sustavom, dati osnove vođenja robotskih sustava s naglaskom na programiranje i implementaciju robota u proizvodnju. Studenti trebaju steći osnovna znanja za samostalno programiranje robotskog sustava.

Predavanja.
Vježbe: izrada programa (auditorne vježbe, laboratorijske vježbe). Rad u laboratoriju na edukacijskim strojevima. Upoznati se i raditi s raspoloživim upravljačkim jedinicama CNC strojeva. Na osnovu zadataka izraditi cjeloviti program, pripremiti stroj te načiniti definirane izratke. Laboratorijski rad na edukacijskom robotskom sustavu. Upoznati se sa sučeljem i kroz vježbe omogućiti rješavanje samostalnih zadataka za edukacijski robotski sustav.

1. Tufekčić, Dž.; Jurković,M. i dr.: Programiranje na CNC mašinama, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, BiH, 2001.

1. EMCO WinNC Sinumerik 810/820, Software description, EMCO Maier G.m.b.H., Hallein, Austria, 2000.
  2. CNC Programme package – EMCO PC Mill 125, EMCO Maier G.m.b.H., Hallein, Austria, 2000.
  3. Abramović, M.; Cvjetičanin, M. i dr.: Tehnologija obrade na numerički upravljanim tokarilicama, Školska knjiga, Zagreb, 1987.
  4. Kief, H.B.: NC/CNC Handbuch, Carl Hanser Verlag, Munchen, Njemačka, 1993.
  5. Balic, J.: Contribution to Integrated Manufacturing, DAAAM Manufacturing technology, Vienna, Austria, 1999.
  6. SCORBOT – ER 4u -User Manual, Intelitek Inc., Manchester, USA, 2001.
  7. SCORBASE – User Manual, Intelitek Inc., Manchester, USA, 2001.
  8. Šurina, T; Crneković, M: Industrijski roboti, Školska knjiga, Zagreb, 1990.
  9. Kovačić,Z i dr.: Osnove robotike, Graphis, Zagreb, 2002.

Pismeni i usmeni uz izrađen seminarski rad.

Ovladati osnovnim teorijskim znanjima iz područja konstrukcije CNC strojeva i robota te osposobljavanja u oblikovanju tehnologije na osnovu tehničkog crteža i atributa polaznog materijala kao osnovnih pretpostavki potrebnih za programiranje CNC strojeva i robota u proizvodnim procesima.

1. Objasniti osnovne atribute konstrukcije edukacijskih i profesionalnih CNC strojeva i robotskih sustava,
  2. Objasniti glavne tehnološke, geometrijske i atribute polaznog materijala te programske naredbe odabranih upravljačkih jedinica za oblikovanje programa za CNC strojeve i robote,
  3. Opisati potrebita znanja i organizaciju pripreme za poslove programiranja CNC strojeva,
  4. Objasniti osnove vođenja robotskih sustava s naglaskom na programiranje i implementaciju robota u proizvodnju,
  5. Definirati osnovna znanja za samostalno programiranje robotskih sustava na rješavanju tehnoloških zadataka.

Predavanja i vježbe 1 1-5 Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama Evidencija prisutnosti i aktivnosti studenata putem kontrolnih zadaća 0 5
Periodična provjera znanja 2 1-5 Priprema za pismenu provjera znanja Kolokvij 1
Kolokvij 2
25 50
* Pismeni ispit 2* 1-5 Priprema za pismenu provjera znanja Pismeni ispit 25* 50*
Završni
0,5 1-5 Priprema za usmena provjera znanja Usmeni ispit 30 45

*Ova nastavna aktivnost odvija se ako nije postignut minimalni broj bodova (položena dva kolokvija), u određenom vremenskom roku, na nastavnoj aktivnosti: Periodična provjera znanja.