D967 Voda, goriva i maziva

III. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje: Energetska postrojenja
Prof.dr.sc. Ivan Samardžić, red. prof. u TZ, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail
Dr.sc. Tomislav Šolić, konzultacije srijedom od 10 do 12h ili uz prethodni dogovor na e-mail, zgrada 10, ured 106

Uvod. Osnovni pojmovi, fizičke i kemijske značajke vode. Tvrdoća vode. Tehnološki postupak za pripremu vode: filtriranje, uklanjanje CO2, O2 i drugih kemijskih tvari. Omekšavanje vode: postupci, postrojenja, izračun potrebnih kapaciteta. Izgradnja postrojenja za izmjenu iona. Problemi povezani zbog neadekvatne obrade vode. Goriva: tekuća, plin i kruti izvori, fosilna, obnovljiva, sirove nafte, prirodni plin, prerada i eksploatacija. Tekuća i plinska goriva: podjela, značajke, strukture i primjenjivost. Dizel, teška i preostala goriva: podjela i značajke. Proces izgaranja goriva. Kvaliteta goriva i problemi povezani s izgaranjem teških goriva. Norme za kvalitetu goriva. Maziva, klasifikacije i specifikacije maziva, podmazivanje, mjesto podmazivanja, proizvodnja i konstitucija maziva. Karakteristike maziva. Vrste maziva za zahtjeve visoke temperature. Sustavna ulja i njihova svojstva. Podmazivanje toplinskih turbina i ostalih strojeva; uvjeti i zahtjevi. Rukovanje mazivima (ulja i masti), zbrinjavanje otpada maziva. Kontrola kvalitete ulja, obrada nafte u objektima, preporuke za zamjenu maziva.

Predavanja, auditorne i laboratorijske vježbe.

1. Jugoma: Maziva i podmazivanje, Zagreb, 1996.
  2. Krstulović, R. Tehnološki procesi anorganske industrije, Školska knjiga,Zagreb 1982.
  3. Zima, V. Goriva I maziva, Tehnički fakultet, Rijeka.
  4. Korać, V. Tehnologija vode za potrebe industrije, Beograd, 1985.

1. E. Tireli; Goriva i njihova primjena na brodu, knjiga, Pomorski fakultet u Rijeci.

Pismeni i usmeni ispit.

Proučiti pripremu i obradu tehnološke vode za potrebe energetskih postrojenja, analizirati optimalno i ekološko sagorijevanje plinovitih, krutih i tekućih goriva te obraditi primjenu maziva u procesnoj industriji.

1.  Objasniti tehnologiju proizvodnje tehnološke vode
2.  Izabrati optimalnu tehnologiju za proizvodnju vodene pare i optimalne parametre izgaranja goriva
3.  Opisati korozijski utjecaj goriva, maziva i vodenog medija na energetsku opremu
4.  Analizirati ekološku pripremu i obradu otpadnih voda i ostatke procesa izgaranja u energetici