D1021 Strategije i metode održavanja

I. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo
Prof. dr. sc. Tomislav Šarić, konzultacije ponedjeljkom od 11 h do 12.30 h u kabinetu G11 uz prethodnu najavu na email
Doc. dr. sc. Sara Havrlišan, konzultacije četvrtkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu putem e-mail-a ili prema dogovoru, ured G102
Mr. sc. Mirko Siničić, konzultacije prema dogovoru putem e-mail-a

Mjesto troška i nositelj troška.Upoznati studente s promjenama koje se dešavaju u svijetu održavanja. Pojasniti pristupe, metode i strategije koje se koriste u suvremenom pristupu održavanja. Pokazati modele moguće implementacije na primjerima te pojasniti pristupe učinkovitog troškovnog održavanja. Upoznati studente s osnovnim karakteristikama suvremenih sustava i metoda za dijagnosticiranje stanja tehničkih sustava. Dati pojašnjenja pristupa procjene i planiranja troškova u održavanju te praćenja troškova u cjelokupnom životu opreme. Pojasniti ulogu informacijskog sustava održavanja na upravljanje održavanjem. Pojasniti studentima ulogu i karakteristike koje mora posjedovati dobar rukovoditelj održavanja u važnosti cijelo-životnog obrazovanja u području održavanja.

Predavanja.
Vježbe: Auditorne, te laboratorijske u PC laboratoriju na raspoloživim informacijskim sustavima održavanja odnosno programskim paketima te rad na raspoloživom instrumentariju za dijagnosticiranje tehničkih sustava.

1. Majdandžić, N. Strategije održavanja i informacijski sustavi održavanja, Strojarski fakultet u
    Slavonskom Brodu, Slavonski Brod, 1999.

1. Dhillon, B.S.: Engineering Maintenance – A Modern Approach, CRC Press, USA, 2002.
  2. Levitt, J.: Managing Factory Maintenance, Industrial Press, Inc., USA, 1996.
  3. Levitt, J.: Handbook of Maintenance Management, Industrial Press, Inc., USA, 1997.
  4. Rao, B.K.N.: Handbook of Condition Monitoring, Elseviar Advanced Technology, Oxford, UK, 1996.
  5. Adamović, Ž.: Tehnička dijagnostika u mašinstvu, Privredni pregled, Beograd 1986.

Pismeni i usmeni.

Ovladavanje teorijskim i praktičnim znanjima iz područja održavanja. Posebni naglasak se daje na oblikovanju troškovno učinkovitog plana održavanja uz implementaciju različitih strategija održavanja te upravljanju održavanjem uz korištenje informacijskih sustava održavanja podržanih informatičkim tehnologijama.

1. Objasniti opseg inženjerskih aktivnosti na održavanju tehničkih sustava,
  2. Opisati postupak oblikovanja plana održavanja uz implementaciju različitih strategija održavanja uz pristup učinkovitog troškovnog održavanja,
  3. Razlikovati osnovne metode za dijagnostiku stanja tehničkih sustava,
  4. Opisati koju ulogu i karakteristike mora posjedovati dobar rukovoditelj održavanja uz važnost cijelo-životnog obrazovanja u području održavanja.
  5. Primijeniti različite informacijske sustave uz podršku informacijskih tehnologija kao alat za učinkovito upravljanje održavanjem.

Predavanja i vježbe 1 1-5 Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama Evidencija prisutnosti i aktivnosti studenata putem kontrolnih zadaća 0 10
Seminarski rad II * 1,5 1-5 Samostalna razrada i prezentacija odabrane teme Pregled seminarskog rada i vrednovanje prema unaprijed dogovorenim kriterijima 20 40
*Pismeni ispit 1,5 1-5 Priprema za pismenu provjera znanja Pismeni ispit 20 40
Završni
1 1-5 Priprema za usmena provjera znanja Usmeni ispit 25 35

*Pismeni ispit student mora polagati ako nije predao i obranio Seminarski rad II u određenom vremenu.

Nastavni materijali

Virtualni stroj (VM) sa uputama za instalaciju
Video instalacije i pokretanja MP2 sustava