ZSK – Radionica za konstruiranje, numeričko modeliranje i optimiranje konstrukcija

Osnovna namjena Laboratorija za konstruiranje, numeričko modeliranje i optimiranje konstrukcija jest edukacija studenata stručnog, sveučilišnog i doktorskog studija u području konstruiranja te oblikovanja i proračuna konstrukcija uz pomoć računala. Osim toga se računalna oprema smještena u Laboratoriju koristi pri radu na znanstveno-istraživačkim projektima i kao pomoć pri razvoju proizvoda, izradi elaborata i ekspertiza u projektima suradnje s gospodarskim subjektima. Laboratorij površine oko 30 m2 je smješten u zgradi I Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu, na Trgu Ivane Brlić-Mažuranić 2, pri Zavodu za strojarske konstrukcije. Raspolaže s 21 mrežno povezanim računalom s performansama koje udovoljavaju numeričkim potrebama te s jednom radnom stanicom HP Z600 s dva Xeon E5620 procesora, 48 GB RAM memorije, Intel SSD diskom i Nvidia Quadro K1200 grafičkom karticom.

Računala su opremljena odgovarajućim softverom za 3D konstruiranje pomoću računala kao i izradu 2D tehničkih crteža te za proračun i optimiranje konstrukcija pomoću različitih programa temeljenih na metodi konačnih elemenata. Oprema Laboratorija se koristi i za izradu diplomskih radova, te provođenje znanstveno-istraživačkog rada, uključujući izradu doktorskih disertacija. Isto tako služi i za dodatnu izobrazbu polaznika iz gospodarstva putem specijaliziranih tečaja iz područja oblikovanja i proračuna konstrukcija. Nadalje, rješenja i rezultati realizirani u Laboratoriju koriste se pri različitim konzalting uslugama (npr. proračun čvrstoće, oblikovanje i optimiranje mehaničkih konstrukcija, primjena modela tehno-ekonomskog vrednovanja, razvoj novih i remodeliranje postojećih proizvoda, stručna podrška u izradi tehničke dokumentacije, numerička simulacija ponašanja konstrukcija itd.).