Utjecaj tehnoloških parametara na zaostala naprezanja
Oznaka projekta
SV007
Trajanje projekta (godina)
2019.-2021.
Sažetak projekta
Zaostalim naprezanjima nazivamo ona naprezanja koja postoje u nekom predmetu ili strojnom elementu bez prisustva vanjskog opterećenja i temperaturnog gradijenta. Ona mogu nastati prilikom gotovo svakog tehnološkog postupka obrade ili proizvodnje.
Tehnološki postupci kao što su lijevanje, zavarivanje, obrada odvajanjem čestica, deformiranje, toplinska obrada itd., unose zaostala naprezanja u izradak. Zaostala naprezanja mogu nastati i prilikom popravaka ili prepravljanja strojnih elemenata te uslijed radnih preopterećenja.
Zaostala naprezanja ovise o nizu tehnoloških parametara. Ukoliko su zaostala naprezanja veća od vlačne čvrstoće, pojavljuje se deformacije ili puknuća predmeta ili strojnog elementa.
Istraživanje iz područja zavarivanja, obrade odvajanjem čestica i površinske zaštite išlo bi u smjeru ispitivana utjecaja tehnoloških parametara na zaostala naprezanja kod uzoraka navarenih niklenih legura radi zaštite osnovnih materijala.
Istraživanje iz područja ljevarstva išlo bi u smjeru smanjenja ljevačkog odmetka prouzrokovanog pojavom zaostalih naprezanja pri izradi masivnih odljevaka. Pri čemu bi se detaljnije istražio utjecaj tehnoloških parametra proizvodnje.
Cilj projekta
U namjeri povećanja kvalitete i smanjenja pojave grešaka na proizvodima cilj ovog projekta je nastavak dosadašnjih istraživanja o utjecaju tehnoloških parametara na pojavu zaostalih naprezanja te utvrđivanje postojanja povezanosti zaostalih naprezanja sa tehnološkim parametrima.
Rezultati dobiveni istraživanjem proširiti će znanstvene spoznaje o utjecaju tehnoloških parametara na pojavu zaostalih naprezanja te povezati nastanak zaostalih naprezanja s promjenom tehnoloških parametara.
Značenje ovih istraživanja je to što bi postizanjem odgovarajućih tehnoloških parametara bilo moguće svesti zaostala naprezanja na minimalnu vrijednost. Na taj bi se načine izbjegle greške uslijed zaostalih naprezanja te bi se povećala kvaliteta i pouzdanosti proizvoda. Također bi se smanjila potreba za pogonskim ispitivanjem iznosa zaostalih naprezanja, a samim time i troškovi proizvodnje.
Primjena ovih istraživanja prvenstveno bi se odnosila na proizvodne organizacije koje se bave zavarivanjem, obradom odvajanjem čestica i površinske zaštite te izradom odljevaka i lijevanjem metala, a mogla bi se primijeniti i na ostale proizvodne organizacije koje se bave tehnološkom obradom ili oblikovanjem metala.