Laboratorij za modeliranje sustava i nadzor procesa

Laboratorij za modeliranje sustava i nadzor procesa omogućava modeliranje, projektiranje, implementaciju, te nadzor uvođenja konvencionalnih i naprednih sustava nadzora, vizualizacije i vođenja procesa. Dio opreme ovog laboratorija prikazan je na slikama.

Uređaj Siemens SIMATIC S7-314-2DP

Siemens SIMATIC S7-314-2DP

Laboratorij je opremljen sljedećom opremom:

• Industrijskim PLC: Siemens SIMATIC S7-314-2DP(eng. Programmable Logic Controllers) s distribuiranom DP jedinicom IM-153,
  • Računalom za programiranje Siemens SIMATIC opreme, HMI (eng. Human-Machine Interface) opreme i SCADA (eng. Supervisory Control And Data Acquisition) sustava,
  • Edukacijskom opremom za pneumatiku FESTO DIDACTIC s dva montažna stola i FESTO PLC-om,
  • Računalima za dizajniranje i upravljanje FESTO opremom,
  • Programskom podrškom za Siemens SIMATIC opremu (STEP 7 Profesional), Programskom podrškom za HMI i SCADA sustave (WinCCFlex Advanced).

Festo didactic

Programiranje PLC se izvodi uz podršku računalnih programa (STEP 7 Profesional, IEC 1131-3 kompatibilnog razvojnog okruženja) i testiranja na simulatoru, te izvođenje programa na stvarnom PLC-u. Modularni koncept SIMATIC PLC-a omogućava testiranje kombinacija konfiguracija korištenjem distribuirane periferije i različitih modula (digitalnih ulaza, digitalnih izlaza, analognih ulaza, analognih izlaza).

Laboratorij omogućava upoznavanje s različitim mjernim sondama i njihovom primjenom u kombinaciji s PLC-om. Ovakvim pristupom se pokazuju raznovrsne mogućnosti PLC-a što daje polazište za stvaranje upravljačke infrastrukture u više razina. U laboratoriju studenti u stvarnom okruženju programiraju PLC za rješavanje različitih upravljačko-tehnološko-nadzornih zadataka. Dostupna je i programska podrška za vizualizaciju procesa i to OP (Operacijskih panela) i PC baziranih SCADA sustava (WinCCFlex Advanced). Na ovaj se način omogućava povezivanje PLC-a s tekstualnim/grafičkim nadzorom u raznolikosti pojavnih kombinacija prisutnih u praksi.

Na raspolaganju je u laboratoriju također i programska podrška za napredno matematičko modeliranje i optimiranje MATLAB koja studentima omogućava upoznavanje osnovnih metoda i optimiranje struktura i procesa.

Lukas Nülle edukacijski PLC i sustav za nadzor razine