Laboratorij za ERP sustave i TCR

Laboratorij za ERP sustave i TCR namijenjen je za razvoj postojećeg ERP (Enterprise Resource Planning) sustava, te unaprjeđenje određenih modula kroz implementaciju matematičkih modela i modela temeljenih na primjeni umjetne inteligencije definiranih u okviru istraživanja u proizvodnim poduzećima. Interaktivnim video konferencijama u laboratoriju, olakšan je rad s drugim institucijama na zajedničkim projektima.

Učionica TCR je namijenjena za:

• udaljena predavanja – vrsta videokonferencijskog prijenosa u kojem veća skupina sudionika prati stručno predavanje s udaljene lokacije; tu se ubrajaju periodička predavanja iz kolegija u sklopu studija na ustanovama članicama, te prisustvovanje pojedinim predavanjima u sklopu stručnih seminara i konferencija;
  • seminare, stručne skupove, okrugle stolove, prezentacije i slično;
  • stručne sastanke – odnose li se na akademsku zajednicu ili su od posebne važnosti za nju u smislu nastavnih ili znanstveno istraživanih i drugih aktivnosti;

U učionici za udaljena predavanja omogućeno je u potpunosti odvijanje nastave, video konferencija i ostalih sadržaja u uvjetima prostorne dislokacije predavača i auditorija (studenata, nastavnika, istraživača i sl.), i to u svim varijantama: udaljeni predavač, udaljena publika, kombinacija lokalne i udaljene publike. Nastava se može odvijati na potpuno interaktivan način, uz puno sudjelovanje auditorija (publike), mogućnost postavljana pitanja u oba smjera, kao i prekidanja nastavnika, tako da udaljena publika nije zakinuta u odnosu na lokalni auditorij.

Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, na inicijativu Zavoda za industrijsko inženjerstvo, postao je član Microsoft Dynamics Academic Alliance programa – MS DynAA https://www.microsoft.com/en-us/dynamics365/academic, u travnju 2011. godine. MS DynAA program okuplja obrazovne ustanove iz cijeloga svijeta, pružajući im potporu u primjeni ERP i CRM sustava, omogućujući studentima rad u najnovijim ERP i CRM tehnologijama i povećavajući time mogućnost njihova zapošljavanja na tržištu rada. Partner Strojarskom fakultetu je tvrtka Adacta d. o. o., Zagrebhttp://www.adacta.hr/. Članstvom u ovom programu, našem fakultetu je doniran ERP sustav MS Dynamics NAV 2009 R2 (na 5 godina).

Logo sustava MS Dynamics NAV 2009 R2

U srpnju 2015. godine dobivena je verzija MS Dynamics NAV 2015 (jednogodišnja licenca koja se produljuje).

Logo Microsoft Dynamics NAV

Microsoft Dynamics NAV je  ERP sustav za mala i srednje velika poduzeća. ERP je skraćenica od „Enterprise Resource Planning“ što bi u prijevodu značilo „upravljanje resursima poduzeća“. Time je Microsoft Dynamics NAV poslovni software koji podržava sve poslovne procese u poduzeću, od financija, marketinga, prodaje, proizvodnje, nabave, skladištenja, servisa, projekata do upravljanja ljudskim resursima. Primjenom  sustava omogućeno je dobivanje potrebne dokumentacije i izvještaja u proizvodnom poduzeću za realizaciju i praćenje proizvodnje te poduzimanje potrebnih aktivnosti i donošenje poslovnih odluka.

Zaslon ERP sustava

Certifikat za studente smjera Logistika proizvodnje

Osim članstva u Microsoft Dynamics Academic Alliance programu, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, postao je i član Microsoft Dynamics Student Certificate Program-a (MDSCP), u ožujku 2016. godine. Članstvom naše institucije u tome programu, studenti diplomskog studija na smjeru Logistika proizvodnje (kolegij D822 Informacijski sustavi proizvodnih poduzeća) mogu dobiti certifikat da su obučeni za rad u ERP sustavu MS Dynamics NAV. Nakon položenog kolegija potrebno je popuniti dvije vrste dokumenata: MDSCP Program Release i MDSCP Student Request Form te priložiti prijepis ocjene iz kolegija D822 Informacijski sustavi proizvodnih poduzeća. Kolegij Informacijski sustavi proizvodnog poduzeća opisuje teorijske osnove ERP sustava te, pored ostalog, prikazuje primjenu i brojne mogućnosti Microsoft Dynamics NAV sustava s naglaskom na proizvodno poduzeće odnosno procese prodaje, nabave i proizvodnje.  Sve laboratorijske vježbe se temelje na radu u ERP sustavu MS Dynamics NAV. Studentski certifikat služi kao potvrda da student poznaje sustav na standardiziran i priznat način te po završetku studija može imati prednost pri zapošljavanju u poduzećima koja koriste Microsoft Dynamics NAV sustav ili bilo koji drugi informacijski sustav.

Laboratorij za ERP sustave i TCR