ZIM Laboratorij

Znanstveno-istraživačka djelatnost Zavoda

Znanstveno-istraživačka djelatnost Zavoda za inženjerstvo materijala obuhvaća: ispitivanja metalnih i nemetalnih materijala u okviru nastavnih aktivnosti, radova na projektima, ali i kroz intenzivnu suradnju s gospodarstvom. Zavod je nositelj aktivnosti na pripremi dokumenata potrebnih za Akreditaciju Laboratorija za ispitivanje materijala s razaranjem pri HAA (Hrvatskoj akreditacijskoj agenciji). Oprema namijenjena za primjenu u Laboratoriju je u skladu s zahtjevima EN ISO 17025, umjerljiva, što privredi-korisnicima usluga osigurava valjanost rezultata, a u okviru znanstveno-istraživačkog rada usporedivost s rezultatima dobivenim u drugim institucijama. Rezultati znanstveno-istraživačkog rada vidljivi su u brojnim radovima objavljenim u znanstvenim i stručnim časopisima, te zbornicima radova s međunarodnih konferencija održanih u zemlji i inozemstvu.

Laboratorij i oprema

U sklopu Zavoda za inženjerstvo materijala, a za potrebe nastavnog procesa, znanstveno-istraživačke djelatnosti, odnosno suradnje s gospodarstvom, u funkciji je Laboratorij za ispitivanje materijala. Organizacijski je laboratorij, u skladu s zahtjevima ISO 17025, podijeljen na sljedeće odjele:

  1. Odjel za ispitivanje mehaničkih svojstava,
  2. Odjel za metalografiju,
  3. Odjel za kemijsku analizu metala,
  4. Odjel za toplinsku obradu i
  5. Odjel za tribologiju.

U Odjelu za ispitivanje mehaničkih svojstava nalazi se oprema za statička ispitivanja mehaničkih svojstava materijala na sobnoj i povišenoj temperaturi, za ispitivanje žilavosti na sobnoj i sniženoj temperaturi, te uređaji za mjerenje makro, semimikro i mikro tvrdoće.

Kidalica „Amsler“ namijenjena je za ispitivanja materijala kidanjem, savijanjem te tehnoloških proba na cijevima uz maksimalno opterećenje od 400 kN.

Mikrokidalica „ZMGi“ namijenjena je za ispitivanje gume, kože i polimernih materijala, opterećenje do 2500 N.

Charpy uređaj JB -300 B,, služi za ispitivanje udarnog rada loma na sobnoj i sniženim temperaturama, u skladu s zahtjevima ISO 148-2. Uređaj je opremljen analognim pokazivačima rezultata mjerenja, a namijenjen je za rad u  dva mjerna područja: 300 J i 150 J. Predviđen je za provođenje ispitivanja u okviru suradnje s gospodarstvom.

Kidalica-Amsler 400 kN
Kidalica „Amsler“ 400 kN
Mikrokidalica „ZMGi“ 2500 N
Charpy uređaj JB -300 B

Uređaji za mjerenje tvrdoće:

Kod tvrdomjera namijenjenog za mjerenje tvrdoća po Vickers-u opterećenja se kreću u rasponu od 50 N do 500 N. Uređaj je snabdjeven kalibriranim etalonima za tri mjerna područja: 200 HV,  350 HV i 550 HV.

Tvrdomjer „Electronic Brinell“, tip HBE namijenjen je za ispitivanje makrotvrdoće metodom po Brinellu uz maksimalno opterećenje do 3000 N.

Tvrdomjer Rockwell KV-1 služi za mjerenje tvrdoće po Rockwelu namijenjen je za ispitivanje makrotvrdoće metodama HRC i HRB. Mjerno opterećenje: 30 kp, 62,5 kp, 100 kp, 150 kp, 187,5 kp. Maksimalna visina uzorka: cca 200 mm.

Prijenosni tvrdomjer „MIC 10“ s mjernom sondom 98 N, namijenjen je za ispitivanja tvrdoće na terenu.

Mikrotvrdomjer Durimet „Leitz“ namijenjen je za mjerenje mikrotvrdoće metodom po Vickersu  (HV) uz opterećenja od 0,15 do 20 N.

Tvrdomjer Vickers
Tvrdomjer „Electronic Brinell“
Tvrdomjer Rockwell KV-1
Prijenosni tvrdomjer “MIC 10”
Mikrotvrdomjer Durimet „Leitz“

U odjelu za metalografiju nalaze se dva svjetlosna mikroskopa: „Leica“ DM 2500M, maksimalno povećanje do 1000x. Portabilni metalografski mikroskop s digitalnim fotoaparatom Canon prilagođen je za terenske uvjete rada, a omogućava korištenje povećanja do 500x. Odjel je opremljen uređajem za pripremu metalografskih uzoraka brušenjem i poliranjem, te rezačicom s reznim pločama za rezanje tvrdih uzoraka uz hlađenje vodom. Uzorci se nakon pripreme nagrizaju odgovarajućim reagensima u digestoru, a ispitivanja se obavljaju na čelicima u bilo kojem stanju toplinske obrade, zavarenim, navarenim itd., ali i na svim ostalim materijalima. U istom odjelu nalazi se i elektronski dilatometar „Netzsch“ 402 EP, za ispitivanje materijala u temperaturnom području od 25 do 1200 °C.

Mikroskop „Leica“ DM 2500M
Prijenosni mikroskop
Uređaj za brušenje
Uređaj za poliranje
Rezačica MC-80, specimen cutter
Tračna pila Bernardo EBS 180H

Odjel za kemijsku analizu metala opremljen je sa spektrometarskim analizatorom kemijskog sastava „Belec“. Uređaj je namijenjen za analizu sastava ugljičnih i nehrđajućih čelika, za  ispitivanje materijala na Ni-bazi te ljevova. Uređaj je prijenosni pa je osim u laboratoriju analize moguće vršiti i na terenu. Odgovarajućim pristupom pripremi moguće je vršiti i poslojnu analizu sastava. Prije svakog mjerenja, odgovarajućim kalibrima obavlja se umjeravanje uređaja.

Kemijski analizator “Belec”

Odjel za toplinsku obradu opremljen je s dvije elektrokomorne peći. Za toplinsku obradu manjih komada namijenjena je laboratorijska peć Nabertherm koja omogućava rad na temperaturama do 1200 °C, s zaštitnom atmosferom argona, u komori dimenzija ≈240 x 160 x 350 mm. Druga peć je Bosio EUP-K 40/1200, max. radna temperatura 1100 °C, automatska regulacija temperature, snaga 14 kW, mogućnost obrade u zaštitnoj atmosferi (plin Ar), dimenzije grijane komore: 340 x 240 x 500 mm. Za kontrolu kako vlastitih tako i peći u privredi, u laboratoriju postoje višekanalni pisači „Honeywell“; do 1500 °C, do 1100°C i do 700 °C, te kontrolni pisači „Almemo“ 3290-8, D-83602 i 2090-8. Na raspolaganju se nalaze i termoparovi; PtRh-Pt i  NiCr-Ni te šest kanalna jedinica za vođenje i kontrolu procesa toplinske obrade.

Peć za TO “Nabertherm”
Peć za TO “Bosio”

U Odjelu za tribologiju nalaze se dva uređaja. Jedan je „SMT 1-2070“, namijenjen za ispitivanja trenja i trošenja materijala s i bez podmazivanja uz maksimalne brzine uzoraka do 1000 min-1i opterećenja do 4500 N. Drugi uređaj je „Taber abraser“ namijenjen za ispitivanje trošenja metalnih i nemetalnih materijala uz opterećenje od 250 do 1000 g. Uređaji omogućavaju ispitivanja površinskih slojeva u uvjetima trenja klizanja i kotrljanja, a praćenjem promjena dimenzija i/ili gubitka mase međusobnu relativnu usporedbu materijala i površinskih slojeva dobivenih različitim postupcima toplinske, toplinsko-kemijske obrade, zatim navarivanjem, naštrcavanjem itd. Za kontrolu gubitka mase na raspolaganju su dvije vage, jedna preciznosti 10-2 g, a druga 10-4 g.

„SMT 1-2070“
„Taber abraser“
Vaga preciznosti 10-4 g
Vaga preciznosti 10-2 g