P723 Računalom podržana priprema i proizvodnja

II. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo
Prof. dr. sc. Tomislav Šarić, konzultacije ponedjeljkom od 11 h do 12.30 h u kabinetu G11 uz prethodnu najavu na email
Prof. dr. sc. Goran Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 12 h do 14 uz prethodnu najavu na e-mail, ured G1A
Kristian Katić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije ponedjeljkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G1

Temeljni pojmovi. CIM (Computer Integrated Manufacturing) komponente. Ciljevi uvođenja CIM sustava. Značaj CAD/CAPP/CAM sustava u računalom integriranoj proizvodnji. CAD/CAM razvoj proizvoda. Prednosti primjene CAD/CAM sustava. Značaj CAD-CAPP veze. Tipovi i karakteristike CAPP sustava. Razmjena podataka između CAPP i ERP sustava. Primjena umjetne inteligencije u CAPP sustavima. Primjena grupne tehnologije u projektiranju tehnoloških procesa.
Primjena robota u proizvodnji. Pregled karakterističnih struktura i značajki robota. Tehnološki roboti. Montažni roboti. Mjerni roboti. Roboti i njihova integracija u fleksibilnim obradnim sustavima. Simulacija rada obradnih strojeva i robota unutar fleksibilnih obradnih sustava. Perspektive razvoja CAM sustava. FOS, RIP, Digitalne tvornice.

PPredavanja.
Vježbe: auditorne i laboratorijske vježbe, izrada seminarskog rada (projektiranje tehnološkog procesa u CAM sustavu).

1. Balic, J.: Contribution to Integrated Manufacturing, DAAAM Manufacturing technology, Vienna, Austria, 1999.
  2. Jurković, M.; Tufekčić, Dž. Tehnološki procesi – projektiranje i modeliranje, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, 2000.

1. Rehq J. A.; Kraebber H. W.: Computer Aided Manufacturing, Prentice Hall, 2004.
  2. Zhang, H.; Alting, L.: Computerized Manufacturing Process Planning, Chapman &Hall, London, Glasgow, New York, Tokyo, Melbourne, Madras, 1994.
  3. Scallan, P.: Process Planning: The design/manufacture interface, Butterworth-Heinemann, 2003.
  4. EMCO WinCAM Milling, EMCO Maier G.m.b.H., Hallein, Austria, 2000.
  5. Kovačić,Z i dr.: Osnove robotike, Graphis, Zagreb, 2002.

Pismeni i usmeni.

Stjecanje teoretskih znanja iz CAD/CAPP/CAM područja, te praktičnih iskustava iz računalom podržanog projektiranja tehnoloških procesa.

1. Usporediti, obzirom na zadane ulazne postavke, ručno i računalom podržano projektiranje tehnoloških procesa,
  2. Usporediti varijantne, generativne i kombinirane računalom podržane sustave za projektiranje tehnoloških procesa,
  3. Primijeniti izabrani CAM softver u području projektiranja tehnoloških procesa,
  4. Objasniti različite tipove robota, te mogućnosti njihove integracije u različite tipove proizvodnih i tehnoloških procesa.

Predavanja i vježbe 2 1-4 Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama Evidencija prisutnosti i aktivnost studenata 0 5
Seminarski rad 1 3 Projektiranje tehnološkog procesa u izabranom CAM sustavu Pregled seminarskog rada i vrednovanje prema unaprijed dogovorenim kriterijima 20 30
Periodična provjera znanja 1 1-4 Priprema za pismenu provjera znanja Kolokvij 1
Kolokvij 2