P608  Ispitivanje i svojstva materijala

II. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo

Prof. dr. sc. Vlatko Marušić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 304

Prof. dr. sc. Andrijana Milinović, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 404

Nikolina Berić, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 303

Sanda Šimunović, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 403

Josip Mijić, dipl. ing., stručni suradnik, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail

Upoznati studente s ispitivanjima i najvažnijim uporabnim svojstvima materijala. Vrste ispitivanja i značaj materijala s posebnim naglaskom na mehanička, tehnološka i tribološka ispitivanja radi određivanja njihovih uporabnih svojstava. Ukazati na značaj ovih ispitivanja kod izbora, preradbe i primjene materijala. Statičke metode ispitivanja mehaničkih svojstava: vlačno, tlačno, savojno, smično i uvojno na sobnoj, povišenim i sniženim temperaturama. Statička dugotrajna ispitivanja: puzanje i relaksacija materijala. Dinamičke metode ispitivanja materijala: udar (Charpy bat), lomna žilavost i umaranje. Semimikro i mikro tvrdoća. Dinamičke metode ispitivanja tvrdoće (Poldy, Baumann, Shore), ukazati na razlike u odnosu na statičke (Brinell, Vickers, Rockwell). Strojevi i uređaji za navedena ispitivanja materijala. Ispitivanje tvrdoće prenosnim uređajima.
Ispitivanje najvažnijih tehnoloških svojstava materijala: savijanjem, sabijanjem, izvlačenjem, izmjeničnim previjanjem, ispitivanje cijevi i zavarenih spojeva. Norme za ispitivanje materijala. Ispitivanje triboloških svojstava materijala.

Predavanja.
Vježbe: Laboratorijske i auditorne.
Tokom odvijanja nastave provjera znanja rješavanjem kolokvija I, II.

1. Vitez, I.: Ispitivanje mehaničkih svojstava materijala, Strojarski fakultet, Sveučilište u Osijeku, Slavonski Brod, 2006.
  2. Marušić, V.: Tribologija u teoriji i praksi, Strojarski fakultet, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2008.

1. Filetin, T.: Svojstva i karakteristike materijala – Katalog opisa, Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju, Zagreb, 1994.
  2. Mladen Franz: Mehanička svojstva materijala, FSB, Zagreb, 1998.
  3. Blumenauer, H.: Werkstoffprüfung, WEB Verlag, 4. Auflage, Leipzig, 1987.

Pismeni i usmeni.

Upoznavanje s uporabnim svojstvima i načinima ispitivanja mehaničkih, tehnoloških i triboloških svojstava.

1. Opisati podjelu ispitivanja materijala
  2. Definirati najvažnija mehanička i tehnološka svojstva materijala