P602 Alati i naprave I

VI. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo

Prof.dr.sc. Antun Stoić, red. prof. u TI, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 306
doc.dr.sc. Josip Cumin, termin konzultacija četvrtkom u 12h, ured 405
doc.dr.sc. Miroslav Duspara, termin konzultacija četvrtkom u 12h, ured 308

Upoznavanje studenata s alatima i napravama.
Podjela alata i naprava. Zadatak konstruktora alata i naprava. Osnovi za konstrukciju izrađevine. Osnovi za konstrukciju alata i naprava.
Štance.
Probijanje, prosijecanje, zasijecanje, obrezivanje, kalibriranje. Fino štancanje. Crtež štance s materijalima, znakovima obradbe i toplinska obradba. Faze štancanja. Naprezanja. Sila i deformacioni rad štancanja. Smanjenje sile štancanja. Zazor. Tolerancije alata i izradna tolerancija alata. Racionalno iskorištenje materijala. Materijal za alate. Mehaničko pričvršćenje. Elementi za skidanje radnih komada. Graničenje trake. Pomicanje trake. Centriranje trake vođice materijala. Težište alata. Alat za štancanje i savijanje. Alat za štancanje i duboko vučenje.
Naprave.
Uvod u naprave. Utjecaj naprava na povećavanje proizvodnje. Cilj naprava. Elementi i mehanizmi za stezanje izrađevina. Proračun i konstrukcija stezanja vijkom. Proračun i konstrukcija stezanja ekscentrom. Proračun i konstrukcija stezanja arhimedovom spiralom. Proračun i konstrukcija stezanja polugom. Proračun i konstrukcija stezanja klinom. Proračun i konstrukcija stezanja elastičnom čahurom. Određivanje položaja izrađevine u napravi. Oblik površine za stezanje izrađevina. Baza izrađevina. Greške pri određivanju položaja stezanjem. Analiza grešaka baziranjem. Ekonomičnost naprava. Automatizacija naprava.
Rezni alati za obradbu odvajanjem čestica.
Nož. Podjela noževa. Kutovi rezanja. Geometrijski oblik alata. Zaobljenje noža. Faza. Konstrukcija i proračun noža. Glodala. Konstrukcija i podjela glodala. Proračun glodala. Svrdlo. Konstrukcija i podjela svrdla. Proračun svrdla. Ostali rezni alati.
Postojanost alata. Optimalna proizvodnja. Materijali za rezne alate. Označavanje pločica od tvrdog materijala. Namjena reznog alata. Pokazatelj dobrog rezanja i zatupljenja alata. Oštrenje alata. Ekonomska izrada alata.
Ostali alati i naprave.

Predavanja.
Vježbe: izrada programa.

1. Grizelj, B.: “Alati i naprave”, Strojarski fakultet Slavonski Brod 2004.
  2. Grizelj, B.: “Oblikovanje metala deformiranjem”, Strojarski fakultet Slavonski Brod 2002.
  3. Grizelj, Branko; Seuček, Ivan, “Rezni alati : noževi, glodala”. Slavonski Brod : Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu(sveucilisni udzbenik), 2007.
  4. Grizelj, Branko, “Strojevi za oblikovanje metala deformiranjem”. Slavonski Brod : Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu(sveucilisni udzbenik), 2007.
  5. Grizelj, Branko, “Oblikovanje lima deformiranjem”, Slavonski Brod : Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, 2009 (knjiga).

1. Rebec, B.; Margić, S.: “Štance I dio”, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, 1990.
  2. Rebec, B.;  Margić, S.: “Štance II dio”, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, 1990.
  3. Rebec, B.: “Naprave”, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, 1990.
  4. Rebec, B.: “Rezni alati” Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, 1990.
  5. Musafija, B.: “Obrada metala plastičnom deformacijom”, Svjetlost, Sarajevo 1988.
  6. Popović, B: “Proizvodne tehnologije”, Beograd 1990.

Pismeni i usmeni.

Upoznati studente sa alatima za oblikovanje metala deformiranjem, posebice sa štancama koje se koriste pri proizvodnji predmete od lima. Također unutar ovog kolegija studenti će biti upoznati sa napravama koje služe za smanjenje potrebnog broja operacija.

1. Identificirati i kategorizirati razne vrsta alata i naprava prema njihovim značajkama.
  2. Prepoznati dijelove alata za oblikovanje lime deformiranjem – štanci.
  3. Protumačiti važnost tolerancija, zračnosti i zazora kod alata za štancanje.
  4. Inovativno analizirati odabir naprave za pozicioniranje i stezanje predmeta pri obradi.
  5. Razlikovati materijale od kojih su izrađeni alati za obradu rezanjem, geometriju rezne oštrice i sustava za prihvat najčešće korištenih alata.
  6. Objasniti postupak odabira te postupke podešavanja, kontrole, izmjene i oštrenja reznih alata.
  7. Primijeniti stečeno znanje za rješavanje jednostavnijih zadataka u praksi.

nastave
1 1-7 Prisutnost uz aktivno sudjelovanje Evidencija uz kratku usmenu provjeru znanja 5 15
Izrada programa 0,5 1-7 Sudjelovanje na vježbama i izrada programa Procjena kvalitete izrađenog programa 5 10
Završni