P512 Teorija i tehnika mjerenja

VI. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo

Prof.dr.sc. Leon Maglić, red.prof. u TZ., konzultacije srijedom od 13h do 15h u kabinetu 306

Dr.sc. Dejan Marić, konzultacije utorkom od 10 do 12h ili uz prethodni dogovor na e-mail, zgrada 10,ured 105

Božidar Kovačević, stručni suradnik u sustavu znanosti i visokom obrazovanju, kabinet 308, konzultacije prema dogovoru na e-mail

Osnove mjeriteljstva, iskazivanje mjernih rezultata i izračunavanje mjerne nesigurnosti. Jedinice SI-sustava i teorijske osnove mjerenja osnovnih fizikalnih veličina. Mjerenja u tehnološkim procesima: uvid u izvedbe mjernih instrumenata i rukovanje s njima,  način očitavanja i prikupljanja podataka, računanje na mjernim rezultatima, analiziranje i tumačenje mjernih rezultata. Hrvatsko zakonsko mjeriteljstvo, odredbe osnovnih pravilnika i uredbi iz područja mjeriteljstva. Pisanje tehničkih izvješća o provedenim ispitivanjima. Planovi kontrole i mjerenja.

Predavanja i vježbe. Teorija mjerenja, vrste mjernih pogrešaka, računanje mjerne nesigurnosti tipa A za provedeno mjerenje. Mjerenje duljine, mjerenje kuta, oblika i položaja, kontrola hrapavosti. Mjerenje temperature, mjerenje tlaka. Laboratorijske vježbe, mjerenje odabranog proizvoda, statistička obrada rezultata mjerenja, pisanje izvještaja.

1. Vnučec, Z.: Repetitorij 1 iz Teorije i tehnike mjerenja, 1. dio: Uvod u tehnička mjerenja, interno izdanje, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2007.
  2. Maglić, L.: Repetitorij 1 iz Teorije i tehnike mjerenja, 2. dio: Mjerenje temperature, interno izdanje, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2007.
  3. Živić, M.: Repetitorij 1 iz Teorije i tehnike mjerenja, 3. dio: Mjerenje tlaka, interno izdanje, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2007.
  4. Maglić, L.: Repetitorij 2 iz Teorije i tehnike mjerenja: Mjerenje oblika i dimenzija, interno izdanje, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2007.

1. Inženjerski priručnik – 1. knjiga: Temeljni pojmovi, poglavlje 11: Mjeriteljstvo, str. 951-1042, Školska knjiga, Zagreb 1996.
  2. Bego, V.: Mjerenja u elektrotehnici, Tehnička knjiga, Zagreb 1991.

2 pisana kolokvija (izrada referata  o provedenim mjerenjima na vježbama)

Cilj kolegija je opisati studentima osnovne mjerne tehnike koje se koriste u strojarstvu

1. Opisati elemente mjernog sustava i osnovne SI jedinice
  2. Izračunati mjerne nesigurnosti za provedeno mjerenje
  3. Primijeniti proces mjerenja temperature i tlaka u pogonu
  4. Primijeniti proces mjerenja duljine u strojarskom pogonu
  5. Objasniti rezultate provedenog mjerenja

predavanja
1,5 1-5 Prisutnost
na nastavi
Evidencija i stalna komunikacija 5 10
Izrada referata 0,5 4 Pisanje izvještaja mjerenja Pregled referata prema definiranim kriterijima 0 10
Kontinuirana provjera 1 1-5 Pismena provjera znanja 2 kolokvija ili pismeni ispit 45 80

Nastavni materijali

Prezentaciju mozete pogledati ovdje.