P502 Priprema i upravljanje proizvodnjom

VI. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo
Prof. dr. sc. Roberto Lujić, konzultacije četvrtkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G108
Prof. dr. sc. Goran Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 12 h do 14 uz prethodnu najavu na e-mail, ured G1A
Kristian Katić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije ponedjeljkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G1
Nataša Veljić, konzultacije četvrtkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, na lokaciji Ulica 108 brigade ZNG, prizemlje, zgrada 8-zapadni dio

Temeljni pojmovi, te tijek informacija i dokumentacije u proizvodnom poduzeću. Značaj pripreme proizvodnje u različitim tipovima proizvodnih poduzeća. Zadaci i aktivnosti pripreme proizvodnje. Projektno-konstrukcijska priprema proizvodnje. Tehnička dokumentacija. Tehnološka priprema proizvodnje. Opis tehnološkog procesa. Faktori koji utječu na tehnološki proces i pristupi projektiranju tehnoloških procesa. Izbor polaznog materijala. Određivanje redoslijeda tehnoloških operacija i tehnoloških zahvata. Izbor obradnog stroja i alata. Određivanje baznih površina. Izbor parametara obrade. Proračun normativa vremena. Tehnološka dokumentacija. Priprema alata. Priprema materijala. Određivanje optimalne veličine serije i proračun cijene koštanja proizvoda.
Temeljni pojmovi, te postojeći i novi trendovi u upravljanju proizvodnjom. Proizvodne funkcije poslovnog sustava. Upravljanje proizvodnjom. Planiranje i metode planiranja proizvodnje (linijski dijagrami, tehnika mrežnog planiranja, metode operacijskih istraživanja…). Vrste i načini proizvodnje. Operativna priprema. Lansiranje proizvodnje, terminiranje proizvodnje, te metode i modeli terminiranja, prioriteti, kapaciteti i proračun kapaciteta. Praćenje  proizvodnje/usluga i kontroling. Modeli upravljanja zalihama materijala u pojedinačnoj, serijskoj i kontinuiranoj proizvodnji.

Predavanja.
Vježbe: auditorne i laboratorijske vježbe, izrada seminarskog rada (projektiranje tehnološkog procesa).

1. Majdandžić, N.; Lujić, R.; Matičević, G.; Šimunović, G.; Majdandžić, I.: Upravljanje proizvodnjom, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2001.
  2. Majdandžić, N.; Čuljak, S.: Priprema proizvodnje I, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1991.

1. Gačnik, V; Vodenik, F.: Projektiranje tehnoloških procesa-optimizacija režima i vremena obrade, Tehnička knjiga Zagreb, 1990.
  2. Jurković, M.; Tufekčić, Dž.: Tehnološki procesi – projektiranje i modeliranje, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, 2000.
  3. Buchmeister, B.; Polajnar, A.: Priprava proizvodnje za delo v praksi, Fakulteta za strojništvo Maribor, Maribor 2000.
  4. Scallan, P.: Process Planning: The design/manufacture interface, Butterworth-Heinemann, 2003.
  5. Mikac, T.; Blažević, D.: Planiranje i upravljanje proizvodnjom, Tehnički fakultet, Zavod za industrijsko inženjerstvo i management, Katedra za organizaciju i operacijski management, Rijeka, 2007.
  6. Polajner, A.; Buchneiter, B.; Leber, M.: Organizacija proizvodnje, Univerza v Mariboru, Fakultet za strojništvo,2002.
  7. Plajner, A.; Buchneiter, B.; Leber, M.; Pandža, K.; Kalpič, B.; Rojs, T.; Vujica-Herzog, N.; Palčič, I.; Fulder, T.; Meža, P.: Menadžment proizvodnih sistemov, Univerza v Mariboru, Fakultet za strojništvo,2004.
  8. Roger, G. Schroeder: Upravljanje proizvodnjom – Odlučivanje u funkciji proizvodnje, Četvrto izdanje, Mate d.o.o, Zagreb, 1999.
  9. Vila, A.; Leicher, Z.: Planiranje proizvodnje i kontrola rokova. Informator, Zagreb, 1976.

Pismeno i usmeno ispitivanje.