P205 Primjena računala u pripremi i proizvodnji

II. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo
Prof. dr. sc. Roberto Lujić, konzultacije četvrtkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G108
Prof. dr. sc. Goran Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 12 h do 14 uz prethodnu najavu na e-mail, ured G1A
Prof. dr. sc. Katica Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 9:30 do 11:30 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G103
Mr. sc. Mirjana Čičak, konzultacije srijedom od 10:00 do 12:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G112
Doc. dr. sc. Sara Havrlišan, konzultacije četvrtkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu putem e-mail-a ili prema dogovoru, ured G102
Doc. dr. sc. Gordana Zeba, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured G112 ili računalna učionica 113

Računalski sustav i elementi računalskog sustava (hardware, software, orgware, lifeware, dataware, netware). Komponente osobnog računala. Komunikacije. Podjela računala. Način rada računala. Organizacija i upravljanje podacima. Zaštita i sigurnost podataka. Značajke algoritama. Prikaz algoritama. Algoritamski koraci. Dijagram toka. Simboli dijagrama toka. Osnovne algoritamske strukture. Algoritamsko definiranje tehničkih problema s primjenom računalske podrške u različitim funkcijama i aktivnostima pripreme proizvodnje. Značaj suvremenih informatičkih tehnologija i mogućnosti njihove primjene u pripremi i proizvodnji.

Predavanja.
Vježbe: Rad u učionici (definiranje dijagrama toka – polazišta za rješavanje nekih tehničkih problema). Rad u računalnom laboratoriju (Microsoft Excel, Microsoft Word, Microsoft PowerPoint, elektronički katalog za izbor alata, CAM sustav, izabrani moduli informacijskog sustava).

1. Majdandžić, N.: Primjena računala, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1996.
  2. Microsoft Hrvatska d.o.o. http://www.microsoft.com/hr/hr/default.aspx

1. Langer, M.: Excel za Windows 2003; Miš d.o.o., Zagreb, 2004.
  2. Gookin, D.: Word 2003 za neupućene; Mikro knjiga Beograd, 2004.
  3. Maštruko, O.: Windows XP od početnika do gurua, Sysprint d.o.o., Zagreb, 2003.
  4. Galić, D.: Office XP – sve što želite i ne želite znati, Sysprint d.o.o., Zagreb, 2002.
  5. Majdandžić, N.: Računalom integrirana proizvodnja, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1997.
  6. Rehq J. A.; Kraebber H. W.: Computer Aided Manufacturing, Prentice Hall, 2004.
  7. Zhang, H.; Alting, L.: Computerized Manufacturing Process Planning, Chapman &Hall, London, Glasgow, New York, Tokyo, Melbourne, Madras, 1994.

Pismeno ispitivanje.

1. definirati računalski sustav, te razumjeti rad elemenata računalskog sustava
  2. objasniti ulogu operacijskog sustava i znati primijeniti korišteni operacijski sustav,
  3. primijeniti korišteni tablični kalkulator i tekst procesor,
  4. koristiti na tehničkim problemima izvedbu algoritma uporabom pseudokoda i dijagrama toka,
  5. objasniti značaj pripreme proizvodnje, te mogućnosti primjene računala u aktivnostima pripreme proizvodnje.

Ovladavanje teoretskim znanjima iz područja primjene računala, te upoznavanje studenata s mogućnostima konkretne primjene računala u rješavanju tehničkih problema s naglaskom na aktivnostima pripreme proizvodnje.

Predavanja i vježbe 2 1-5 Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama Evidencija prisutnosti i aktivnost studenata. 0 5
Periodična provjera znanja 4 1-5 Priprema za pismenu provjera znanja Kolokvij 1
Kolokvij 2
55 95