D941 Optimiranje parametara tehnološkog procesa

III. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje: Strojarske tehnologije

Prof.dr.sc. Ivan Samardžić, red. prof. u TI., konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 307
Prof.dr.sc. Katica Šimunović, red.prof. u TI., konzultacije ponedjeljkom od 9:30 do 11:30 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G103
Prof.dr.sc. Leon Maglić, red.prof. u TI., konzultacije srijedom od 13h do 15h u kabinetu ili uz prethodni dogovor e-mailom, kabinet 306
Izv.prof.dr.sc. Josip Stojšić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 409
Dr.sc. Dejan Marić, konzultacije utorkom od 10 do 12h ili uz prethodni dogovor na e-mail, zgrada 10,ured 105
Dr.sc. Tomislav Šolić, konzultacije srijedom od 10 do 12h ili uz prethodni dogovor na e-mail, zgrada 10, ured 106
doc.dr.sc. Miroslav Duspara, termin konzultacija četvrtkom u 12h, ured 308
Cilj je predmeta pobuditi zanimanje studenata za optimiranje parametara tehnoloških procesa i pomoći im u usvajanju znanja potrebnih za provedbu optimiranja u praksi. Uvodni dio obuhvaća sistematizaciju tehnoloških procesa, zadatke i metode optimiranja, te pregled odabrane računalne podrške. Naglašeni su zadaci optimiranja parametara tehnoloških procesa: (a) povećanje brzine i/ili (b) povećanje kvalitete i/ili (c) smanjivanje troškova proizvodnje. Prvi dio posvećen je sistemskoj analizi tehnoloških postupaka proizvodnog strojarstva, korištenju blok shema te bilanciranju masa i energija. Analiziraju se procesne veličine, modeliraju tehnološki procesi i usvajaju značajni parametri tehnoloških procesa. U drugom dijelu su kratko obrađene osnove odabranih dijelova matematičke logike, teorije skupova, vjerojatnosti i statistike. Uz računalnu podršku se rješavaju jednostavni problemi iz oblasti tehnoloških procesa. Treći dio je posvećen pripremi i provedbi eksperimenata u laboratorijskim i pogonskim uvjetima, te obradi eksperimentalno dobivenih rezultata. Analiziraju se primjeri proizvodnih procesa odvajanja strugotine, toplinske obrade, zavarivanja, lijepljenja i zaštite od korozije. Vježbe obuhvaćaju dva cjelovita laboratorijska pokusa, prvi iz zavarivanja, drugi iz lijepljenja. U četvrtom se dijelu analiziraju primjene različitih metoda optimiranja tehnoloških procesa. Posebna je pažnja posvećena heurističkom optimiranju uz korištenje eksperimentalno dobivenih rezultata.
Predavanja. Auditorne i laboratorijske vježbe. Tijekom odvijanja nastave provjerava se usvajanje znanja diskusijama i kratkim testovima. Studenti izrađuju dva seminarska rada vezana za eksperimente izvedene na vježbama i ispitni zadatak.
  1. Kondić, Živko; Maglić, Leon; Pavletić, Duško; Samardžić, Ivan
    Kvaliteta 1,2 i 3 Varaždin: Sveučilište Sjever, Strojarski fakultet Slavonski Brod, Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2018
  2. Pavlić,I. Statistička teorija i primjena. Tehnička knjiga Zagreb, 1987.
  1. Šošić I.; Primijenjena statistika, Školska knjiga 2004.
  2. Montgomery D.C., Runger G.C.; Applied Statistics and Probability for Engineers, Third Edition; 706 p; John Wiley and Sons 2002
  3. Montgomery D.C. Design and Analysis of Experiments, Fifth Edition 2-Volume Set, Wiley 2000.
  4. Ranjit R.K. Design of Experiments Using The Taguchi Approach – 16 Steps to Product and Process Improvement, John Wiley and Sons, 2001.
  5. Hicks, C.R. Fundamental concept of the design of experiment. Holt, Rhinehart and Winston, N.Y. 1974.
  6. Davies,O. Design and Analysis of Industrilal Experiment. Oliver and Boyd, Edinburg, 1971.
Usmena i pismena provjera znanja i izrada seminarskih radova

Cilj kolegija je objasniti studentima metode planiranja pokusa i optimiranja procesa koristeći praktične primjere

1. Opisati osnovne metode optimiranja
  2. Pripremiti plan pokusa za pogonske i laboratorijske uvjete