D932 Struktura i svojstva materijala

D 932   Struktura i svojstva materijala

I. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje: Inženjerstvo materijala

Prof. dr. sc. Ivica Kladarić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 305

Prof. dr. sc. Andrijana Milinović, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 404

Nikolina Berić, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 303

Sanda Šimunović, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 403

Josip Mijić, dipl. ing., stručni suradnik, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail

Strukturne pretvorbe Fe-slitina pri gašenju austenita. Vrste i izgled mikrostruktura čelika. Pojave pri gašenju slitina bez faznih transformacija. Starenje slitina. Metalografska ispitivanja čelika, lijevova i obojenih metala. Mjerenje veličine feritnog i primarnog austenitnog zrna. Vrste i količine nemetalnih uključaka u čeliku. Mehanizmi plastične deformacije i loma materijala. Stvarni dijagram naprezanje-istezanje. Nepravilnosti kristalne rešetke: točkaste, linijske, površinske i prostorne. Interakcija dislokacija. Mehanizmi očvrsnuća metala: očvrsnuće legiranjem, martenzitna transformacija, očvrsnuće plastičnom deformacijom i očvrsnuće precipitatima. Mikrolegirani čelici, mehanizam očvrnuća i termomehanička obrada. Građa polimernih materijala, ovisnost svojstava o streukturi. Veza strukture i svojstava kod kompozitnih i kod sinteriranih keramičkih materijala.

Predavanja.
Vježbe: auditorne, laboratorijske.
Tokom odvijanja nastave provjera znanja rješavanjem seminarskog rada.

1. Novosel, M.;  Krumes, D.: Posebni čelici, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1998.
  2. Vitez, I.. Ispitivanje mehaničkih svojstava metalnih materijala, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2006.

1. Novosel, M.; Krumes, D.: Željezni materijali, Strojarski fakultet, Sveučilište u Osijeku, Slavonski Brod, 1997.
  2. Novosel, M.; Krumes, D.: Željezni materijali II dio Konstrukcijski čelici, Strojarski fakultet, Sveučilište u Osijeku, Slavonski Brod, 1995.

Pismeni i usmeni (izrada i obrana semestralnog rada).

Upoznavanje sa strukturnim pretvorbama Fe-slitina pri gašenju austenita, s mehanizmima plastične deformacije, nepravilnosti kristalne rešetke, mehanizmima očvrsnuća metala i građom polimernih, kompozitnih i keramičkih materijala.

1. Analizirati strukturne pretvorbe Fe-slitina pri gašenju austenita.
  2. Povezati mikrostrukturu (vrsta i izgled) s vrstom čelika.
  3. Odrediti veličinu feritnog i primarnog austenitnog zrna..
  4. Protumačiti stvarni dijagram naprezanje-istezanje.
  5. Klasificirati nepravilnosti kristalne rešetke.
  6. Raspraviti utjecaj nepravilnosti kristalne rešetke na svojstva materijala.
  7. Objasniti mehanizme očvrsnuća metala.
  8. Povezati svojstva polimernih i kompozitnih materijala s njihovom strukturom.

predavanja
1 1-8 Prisutnost