D782 Oblikovanje metala deformiranjem I

II. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje: Strojarske tehnologije
I. semestar sveučilišnog diplomskog studija Proizvodno strojarstvo, usmjerenje: Strojarske tehnologije

Prof.dr.sc. Ivan Samardžić, red. prof. u TI., konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 307
Doc.dr.sc. Josip Cumin, termin konzultacija četvrtkom u 12h, ured 405

Nastavak upoznavanje studenata s oblikovanjem metala deformiranjem.
Tehnologija kovanja u ukovnju.
Izbor grupe otkivaka. Približni proračun volumena. Izbor stroja. Dodaci za obradbu i izradu tolerancije. Stvarni proračun volumena otkivka. Nagib i zaobljenje. Pločice za probijanje. Kanali za vijence (Tip 1,2,3,4 i 5). Diobena ravnina i linija sastava ukovnja. Crtež otkivka.
Tehnologija kovanja I. grupe otkivaka. Reducirani otkivak. Složeni reducirani otkivak. Proračun materijala za I. grupu otkivaka. Tehnologija kovanja II. grupe otkivaka. Proračun m. Proračun početnog materijala. Faze kovanja okruglih otkivaka (otkivci u obliku diska s glavčinom, otkivci u obliku diska s jednostranom glavčinom, otkivci u obliku diska s obodom i otkivci u obliku diska s glavčinom i obodom). Kovanje četvrtastih i križnih otkivaka. Kovanje treće grupe otkivaka. Crteži batova i preša. Proračun deformacijskog rada. Proračun deformacijskog rada kod kovanja na batovima. Proračun sila kod kovanja na prešama. Gravura za: smanjenje presjeka, izduživanje, uvaljivanje, sabijanje i savijanje. Korekcija hladnih kota. Prognječenost materijala. Otvor za kovačka kliješta i uljevni kanal. Materijal za ukovnje. Kompenzacija horizontalnih sila. Sile odrezivanja vijenca. Tehnologije kovanja.
Peći. Sagorijevanje.
Teorija plastičnosti.
Snaga i deformacioni rad za troosno napregnuto stanje. Naprezanje tečenja za troosno napregnuto stanje. Blok dijagram za analitičko rješenje iz OMD. Tečenje materijala. Jednadžbe za rješavanjem OMD (10 jednadžbi s 10 nepoznanica). Lokalne deformacije i brzine. Homogeno oblikovanje. Model materijala. Transformacija napregnutog stanja. Glavne osi i invarijante. Devijator i uvjet tečenja. Gibanje. Jednadžba kontinuiteta. Brzina deformacije u tenzorskom obliku. Zakon tečenja u tenzorskom obliku. Jednadžbe ravnoteže: u pravokutnim i cilindričnom koordinatama.

Pismeni i usmeni ispit, ocjena programa

1. Grizelj, B.: “Oblikovanje metala deformiranjem”, Strojarski fakultet Slavonski Brod 2002.
  2. Grizelj, B.: “Alati i naprave”, Strojarski fakultet Slavonski Brod 2004.

1. Povrzanović, A.: “Obrada metala deformiranjem”, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, 1996.
  2. Hribar, J.: “Plastična obrada metala”, Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, 1975
  3. Musafija, B.: “Obrada metala plastičnom deformacijom”, Svjetlost Sarajevo, 1988.
  4. Lange, K.: “Umformtechnik” Band I-IV, Spring Verlag, 1989-1993.
  5. Fritz, H.;  Schulze, G.: “Gertigungstechnik”, VDI VERLAG, 1995.
  6. Math, M.: “Uvod u tehnologiju oblikovanja deformiranjem”, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb, 1999.

Pismeni i usmeni.

Upoznavanje s tehnologijom oblikovanja metala kovanjem. Upoznavanje s tehnološkim parametrima pri obradi kovanjem i pri konstruiranju alata za kovanje. Upoznavanje s osnovnim pojmovima u teoriji plastičnosti.

1. Objasniti klasifikaciju otkivaka i tehnologiju izrade za svaki tip otkivaka
  2. Protumačiti razloge određenog načina pozicioniranja izratka u ukovnju
  3. Primijeniti tehnologiju kovanja za neki zadani oblik proizvoda i određenu grupu otkivaka
  4. Primijeniti stečeno znanje za konstruiranje alata za kovanje prema zadanom crtežu