D780 Projektiranje i modeliranje tehnoloških procesa

I. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo
Prof. dr. sc. Goran Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 12 h do 14 uz prethodnu najavu na e-mail, ured G1A
Kristian Katić, mag. ing. mech., asistent, konzultacije ponedjeljkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G1
Doc. dr. sc. Ilija Svalina, konzultacije prema dogovoru

Proizvodni postupci i tehnološki procesi. Razina tehnologije i tehnološkog procesa. Simultano projektiranje proizvoda. Projektiranje klasičnih tehnoloških procesa. Projektiranje grupnih tehnoloških postupaka. Tehnološki procesi kod visokobrzinske obrade. Optimizacija parametara obrade. Proizvodni kapaciteti. Proračun kapaciteta. Greške obrade. Proračun tehnološkog vremena. Metode modeliranja. Proces modeliranja. Modeliranje i optimiranje tehnoloških i obradnih procesa. Razvoj analitičko-algoritamskog modela tehnološkog procesa.

Predavanja.
Vježbe: auditorne i laboratorijske vježbe, izrada seminarskog rada (projektiranje tehnološkog procesa).

1. Jurković, M.; Tufekčić, Dž. Tehnološki procesi – projektiranje i modeliranje, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, 2000.
  2. Milan Jurković : Matematičko modeliranje inženjerskih procesa i sistema, Mašinski fakultet Bihać, 1999.
  3. Majdandžić, N.; Čuljak, S.: Priprema proizvodnje I, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1991.

1. Gačnik, V; Vodenik, F. Projektiranje tehnoloških procesa-optimizacija režima i vremena obrade, Tehnička knjiga Zagreb, 1990.
  2. Buchmeister, B.; Polajnar, A. Priprava proizvodnje za delo v praksi, Fakulteta za strojništvo Maribor, Maribor 2000.
  3. Scallan, P.: Process Planning: The design/manufacture interface, Butterworth-Heinemann, 2003.

Pismeni i usmeni.

Ovladavanje teoretskim znanjima iz područja modeliranja i optimiranja tehnoloških procesa, te primjena stečenih znanja u projektiranju kompleksnih tehnoloških procesa.

1. Vrednovati proizvodne postupke obzirom na njihove mogućnosti i zahtijevana svojstva zadanih proizvoda
  2. Predložiti sustav za projektiranje tehnoloških procesa
  3. Primijeniti stečena znanja kod samostalnog projektiranja kompleksnih tehnoloških procesa
  4. Analizirati greške obrade i troškove proizvodnje
  5. Predložiti aktivnosti i metode za modeliranje i optimiranje tehnoloških procesa.

Predavanja i vježbe 2 1-5 Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama Evidencija prisutnosti i aktivnost studenata 0 5
Seminarski rad 1 3 Samostalno projektiranje složenog tehnološkog procesa za zadani radni predmet Pregled seminarskog rada i vrednovanje prema unaprijed dogovorenim kriterijima 20 30
Periodična provjera znanja 1 1-5 Priprema za pismenu provjera znanja Kolokvij 1
Kolokvij 2