D1044 Odabrana poglavlja iz ljevarstva

IV. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje: Strojarske tehnologije
Izv.prof.dr.sc. Daniel Novoselović, redovne konzultacije ponedjeljkom u 12h (ured 405).

Projektiranje i razrada tehnološkog postupka za pojedine tehnologije lijevanja. Konstrukcija odljevaka. Osnove konstruiranja odljevaka. Zahtjevi kvalitete, zahtjevi kalupljenja. Tehnološki postupak izrade jednokratnog pješčanog kalupa. Određivanje položaja odljevka u kalupu. Projektiranje ljevačkog kalupa. Primjeri tehnološke razrade crteža odljevka. Modelne naprave. Kriteriji za izbor materijala za izradu modelnih naprava. Izrada pješčanih jezgri različitim postupcima. Regeneracija jezgrenih mješavina.

Predavanja. Vježbe: računalne projektantske

1. Ivan Budić: Osnove tehnologije kalupljenja, Jednokratni kalupi I dio, II izmijenjeno i dopunjeno izdanje, Strojarsku fakultet, Slavonski Brod, 2010.
  2. Ivan Budić, Zoran Bonačić-Mandinić: Osnove tehnologije kalupljenja, Jednokratni kalupi II dio, Strojarsku fakultet, Slavonski Brod, 2004.
  3. Ivan Budić: Posebni ljevački postupci, I dio, Strojarsku fakultet, Slavonski Brod, 2006.
  4. Ivan Budić: Posebni ljevački postupci, II dio, Strojarsku fakultet, Slavonski Brod, 2009.

1. I. Katavić, Ljevarstvo, Tehnički fakultet Sveučilišta, Rijeka, 2001.,
  2. Ljevački priručnik, Savez ljevača Hrvatske, Zagreb, 1985.
  3. Tehnička enciklopedija, LZMH, Zagreb.
  4. ASM Metal Handbook, Melting and Casting, vol. 5 B, ASM, Metals Park, Ohio, 1972.

Izrada i kolokviranje projekta

Projektiranje i razrada tehnološkog postupka za pojedine tehnologije lijevanja.

1. Definirati zahtjeve kalupljenja
  2. Definirati zahtjeve kvalitete odljevaka
  3. Definirati izradu modelnih naprava
  4. Primijeniti osnove konstruiranja odljevaka