D1026 Izbor i primjena materijala

IV. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje: Inženjerstvo materijala, Konstruiranje i razvoj proizvoda i Logistika proizvodnje
ECTS bodovi:  4

Prof. dr. sc. Ivica Kladarić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 305

Prof. dr. sc. Andrijana Milinović, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 404

Nikolina Berić, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 303

Sanda Šimunović, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 403

Josip Mijić, dipl. ing., stručni suradnik, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail

Upoznati studente s pravilnim izborom optimalnog materijala, koji je bitan sastavni dio procesa razvoja proizvoda. Izbor materijala je vrlo složen problem usklađivanja određenog broja zahtjeva i svojstava i karakteristika raspoloživih materijala, koji je usko povezan s izborom postupka proizvodnje i konstrukcijskim oblikovanjem. On se provodi najčešće u fazi projektiranja i konstruiranja proizvoda, a rjeđe u fazi izrade ili nabave. Na izbor materijala utječe mnogo utjecajnih faktora od kojih je nemoguće neke pojedinačno kvantificirati. Najčešće se izbor materijala vrši na temelju traženih uporabnih svojstava proizvoda i materijala, pri čemu se mora više njih istodobno ispuniti. Nezaobilazni važni utjecajni faktori u izboru optimalnog materijala su cijena i troškovi vezani uz materijal i proizvodnju proizvoda. Karakteristike izbora materijala u pojedinim fazama. Dijagram toka postupka razvoja proizvoda i izbor materijala. Postupak konstruiranja s izborom materijala. Metodologija izbora materijala i dijagram toka izbora. Sedam skupina kriterija za izbor materijala. Svojstva materijala mjerodavna za odlučivanje pri pravilnom izboru optimalnog materijala. Podloge i pomagala potrebna za izbor i primjenu materijala.

Predavanja. Vježbe (auditorne: praktični primjeri-ocjena varijanti polaznog materijala za izradu prirubnice; laboratorijske: rad u PC laboratoriju na software-u za izbor materijala).

1. Filetin, T.: Izbor materijala pri razvoju proizvoda, Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb, 2000.
  2. Filetin, T.; Kovačiček, F.; Indof, J.: Svojstva i primjena materijala, Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb, 2002.
  3. Novosel, M.; Krumes, D.: Posebni čelici, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1998.

1. Farag, M. M.: Selection of Materials and Manufacturing for Engineering Design, Prentice Hall, London, 1989.
  2. Ashby, M. F.: Materials Selection and Mechanical Design, 3rd edition, Butterworth Heinemann, Oxford, 2001.

Pismeni i usmeni.

Usvajanje metodologije izbora materijala pri razvoju proizvoda i upoznavanje različitih metoda i računalnih sustava za izbor materijala.

1. Analizirati kriterije izbora materijala.
  2. Izložiti dijagram toka postupka razvoja proizvoda i izbora materijala.
  3. Definirati neke od utjecajnih faktora u izboru optimalnog materijala.
  4. Razmotriti usklađivanje određenog broja zahtjeva i svojstava i karakteristika raspoloživih materijala.
  5. Raspraviti svojstva materijala mjerodavna za odlučivanje pri pravilnom izboru optimalnog materijala.
  6. Izložiti podloge i pomagala potrebna za izbor i primjenu materijala.

predavanja
1 1-6 Prisutnost