D1022 Optimiranje tribo-mehaničkih sustava

IV. semestar diplomskog studija Strojarstvo; Smjerovi: Logistika proizvodnje, Inženjerstvo materijala

Prof. dr. sc. Vlatko Marušić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 304

Prof. dr. sc. Katica Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 9:30 do 11:30 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G103

Prof. dr. sc. Andrijana Milinović, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 404

Doc. dr. sc. Sara Havrlišan, konzultacije četvrtkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu putem e-mail-a ili prema dogovoru, ured G102

Nikolina Berić, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 303

Sanda Šimunović, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 403

Josip Mijić, dipl. ing., stručni suradnik, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail

Ovim predmetom želi se na interaktivan način izučavati povezanost područja tribologije i održavanja, koja su zapravo nerazdvojiva. Znanjem iz područja tribologije može se utjecati na povećanje učinkovitosti održavanja i obrnuto. Tribološki procesi najčešći su uzrok problema u održavanju, te tribologija kao novija znanstvena disciplina nudi rješenja tih problema. Studenti se upoznaju sa suvremenim trendovima u tribologiji i održavanju, proračunom troškova nastalih zbog triboloških gubitaka, metodama praćenja i smanjenja procesa trošenja, te učinkovitim mjerama i postupcima za produljenje vijeka trajanja. Jedan od ciljeva je pokazati i kako se i u kojoj mjeri koriste tribološka znanja za postizanje značajnih ušteda vezanih za smanjenje gubitaka energije i materijala, zbog trenja i trošenja.

Predavanja: teorijske osnove ilustrirane primjerima. Vježbe: primjena računala i laboratorijske opreme za rješavanje problema u tribo-mehaničkim sustavima.

1. Marušić, Vlatko: Tribologija u teoriji i praksi. Slavonski Brod; Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, 2008.
  2. Majdandžić, Niko: Strategije održavanja i informacijski sustavi održavanja. Slavonski Brod; Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, 1999.
  3. Kimura, Y.: Tribology as a maintenance tool. In: New directions in tribology (ed. I. M. Hutchings). London; Mechanical Engineering Publ. Ltd, 1997.
  4. Holmberg, K.: Tribology in reliability design and operational control. In: Proceedings of 11th International Congress on Condition Monitoring and Diagnostic Engineering Management. Clayton; Monash University, 1998.
  5. Holmberg, K.: Reliability aspects of tribology, Tribology International 34, 12, 2001, 801-808.

Provjera znanja zaokruženih cjelina gradiva putem kolokvija ili pisani dio ispitaUsmeni dio ispita.

Ciljevi predmeta

Cilj predmeta je steći znanja, vještine i kompetencije o mogućnosti poboljšanja tribološke razine sustava ili procesa, korištenjem specijaliziranih tema iz područja tribologije i održavanja. Na taj način moguće je postići značajne uštede vezane za smanjenje gubitaka energije i materijala, zbog trenja i trošenja.

1. Analizirati utjecaj dominantnog mehanizma trošenja na pristup rješavanju triboloških problema
  2. Definirati moguće uzroke otkaza dijelova (opreme) i kriterije prestanka funkcionalnog rada
  3. Usporediti izravne i neizravne tribološke gubitke na primjeru opreme u procesnoj industriji
  4. Razlikovati metode praćenja procesa trošenja
  5. Predložiti mjere za poboljšanje tribološke razine sustava ili procesa

Predavanja i
vježbe
2 1-5 Prisutnost; Samostalno uključivanje pitanjima i prijedlozima;
Uključivanje na poticaj nastavnika; Aktivno sudjelovanje uz korištenje računala i ploče
Evidencija prisutnosti i aktivnog sudjelovanja u nastavi 0 5
Kontinuirana
provjera znanja
1,5 1-5 Priprema za pisanu provjeru znanja zaokruženih cjelina gradiva i sudjelovanje na pisanoj provjeri znanja Kolokvij 1  Kolokvij 2 45 70
Provjera znanja
cijelog gradiva*
1* 1-5* Priprema za pisanu provjera znanja cijelog gradiva i sudjelovanje na pisanoj provjeri znanja* Pisani ispit* 45* 70*
Završni
0,5 1-5 Ponavljanje
usvojenog
gradiva i usmeni odgovori
Usmeni ispit 15 25

*Ova nastavna aktivnost se odvija samo ako nije postignut minimalni broj bodova, u određenom vremenskom roku, na nastavnoj aktivnosti: Kontinuirana provjera znanja.