D1010 Recikliranje i ekološko zbrinjavanje proizvoda

*IV. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje Konstruiranje i razvoj proizvoda
*II. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo, usmjerenje Inženjenjerstvo materijala
**X. semestar sveučilišnog diplomskog studija Proizvodno strojarstvo, usmjerenje Konstruiranje i razvoj proizvoda
Tjedno opterećenje: 2P + 2V*, 2P+0V**
ECTS bodovi: 4 (IV. semestar), 5 (II. semestar), 2 (X. semestar)

Prof.dr.sc. Pero Raos, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 409
Izv.prof.dr.sc. Josip Stojšić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 409

Upoznavanje s načelima konstruiranja i izbora materijala s obzirom na cijeloživotni ciklus proizvoda. Upoznavanje s organizacijom, postupcima i učincima recikliranja materijala i obnavljanja proizvoda. Upoznavanje s metodama, postrojenjima i opremom za recikliranje i ekološko zbrinjavanje na kraju životnog ciklusa proizvoda.

Predavanja i seminarski rad (praktikum) tijekom semestra.

1. Kljajin, M.; Opalić, M.; Pintarić, A.: Recikliranje električnih i elektroničkih proizvoda, Sveučilišni udžbenik Sveučilišta u Osijeku i Zagrebu, 2006.
  2. Lund, H. F. (Ed.); Ruckelshaus, W. D.: Recycling Handbook, 2nd Edition, McGraww-Hill Professional, ISBN 0070391564, 2000.

1. Hornbogen, E.; Bode, R.; Donner, P.: Recycling – Materialwissenschafftliche Aspekte, Springer Verlag, Berlin, 1993.
  2. Šercer, M.; Opsenica, D.; Barić, G.: Oporaba plastike i gume, Mtg topgraf d.o.o., Zagreb, 2000.
  3. Nickel, W.: Recycling Handbuch, VDI Verlag, Düsseldorf, 1996.
  4. Bilitewski, B., Härdtle, G., Marek, K.: Abfall-Wirtschaft, Springer Verlag, Berlin, Heidelberg, 2000.

Kontinuirano (projektni zadatak), ispit.

Upoznavanje Upoznati studente s vrstama i metodama recikliranje materijala i proizvoda, posebice onih koji se masovno pojavljuju na tržištu i u primjeni (npr. električni i elektronički proizvodi u uredima i kućanstvima, automobili, razni proizvodi od polimera itd.), da dobiju osnove o tehnologijama recikliranja, o zbrinjavanju opasnih tvari u proizvodima na ekološki siguran način te osnove oblikovanja proizvoda s obzirom na recikliranje.

1. Predložiti način recikliranja materijala
  2. Predložiti način recikliranja proizvoda
  3. Predložiti način zbrinjavanja opasnih tvari
  4. Izračunati recikljivost