Pero Raos

Pero Raos

Prof. dr. sc. Pero Raos

Redoviti profesor u tr. zvanju
KONTAKT
Telefon

++38535493428 

E-mail adrese

praos@unisb.hr

VIDLJIVOST

Google Scholar | CROSBI

OBRAZOVANJE

1991.

Doktor tehničkih znanosti
Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje

1983.

Diplomirani inženjer strojarstva
Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje

RADNO ISKUSTVO

2006. –  danas

Redoviti profesor u trajnom zvanju
Sveučilište J. J. Strosmayera u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu , Sveučilište u Slavonskom Brodu, Strojarski fakultet

2001. – 2006.

Redoviti profesor
Sveučilište J. J. Strosmayera u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu

1998. – 2001.

Izvanredni profesor
Sveučilište J. J. Strosmayera u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu

1993. – 1998.

Docent 
Sveučilište J. J. Strosmayera u Osijeku, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu

1988. – 1993.

Znanstveni asistent
Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje

1984. – 1988.

Pripravnik, stručni suradnik, asistent
Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje

1984.

Izvršni tajnik
Društvo plastičara i gumaraca

NASTAVNA DJELATNOST

KOLEGIJI

Preradba polimernih materijala

Konstruiranje polimernih proizvoda

Brza izrada prototipa

Proizvodni postupci I

Nove proizvodne tehnologije

Projektiranje tehnologija

Tehnologična izrada proizvoda

IZDAVAŠTVO

ZNANSTVENO – ISTRAŽIVAČKA DJELATNOST

ZNANSTVENE
PUBLIKACIJE

CROSBI – Publikacije

PROJEKTI

Voditelj znanstveno –istraživačkog projekt Sveučilišta u SLavonskom Brodu: Nove proizvodne tehnologije

Direktor (Project Manager) IPA IIIc projekta Inovativni fleksibilni sustav za izradu individualnih ortoza kralježnice – OrtoFlex od (2013 –2015).

Partner na EU IPA IIIC projektu “Additive technologies for SMEs – AdTecSME” voditelj prof. Mladen

Šercer, Fakultet Strojarstva i Brodogradnje, Zagreb (2013 –2015).

Voditelj znanstvenog projekta Napredni postupci izravne izradbe polimernih proizvoda (152-1521473-1474) od 2007.

Voditelj hrvatsko-slovenskog bilateralnog projekta Brza izradba kompleksnih dijelova šupljina kalupa za injekcijsko prešanje polimera (2003.-2004.)

Glavni istraživač tehnologijskog projekta Brtvljenje cijevnih navojnih spojeva gradskih plinovoda (TP-03/0152-03) 2003.-2004.

Voditelj hrvatsko-slovenskog bilateralnog projekta Nadzor istrošenosti alata (2001.-2002.)

Glavni istraživač projekta Pouzdanost i kvaliteta proizvoda (152-002) 1998.- 2002.

Vodeći istraživač projekta Razvoj injekcijski prešanih polimernih otpresaka (1990.)

PROJEKTI SURADNJE S
GOSPODARSTVOM

Voditelj serije konferencija Skup o prirodnom plinu , PLIN, Osijek (od 2003.) 

ČLANSTVA

Član je Znanstvenog vijeća za tehnološki razvoj Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU). 

Od 2004. je član, a od 2008. zamjenik predsjednika Područnog znanstvenog vijeća za tehničke 

znanosti Nacionalnog vijeća za znanost Republike Hrvatske. 

od 2004 do danas, član je Povjerenstva za znanstvene skupove i znanstvene udruge Ministarstva 

znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. 

2004.-2012. u dva mandata član Povjerenstva za dodjelu državnih nagrada Ministarstva znanosti, 

obrazovanja i športa Republike Hrvatske. 

Bio je predsjednik je Udruge za telemedicinu iz Zagreba i potpredsjednik Hrvatskog društva za 

telemedicinu, Hrvatskog liječničkog zbora, Zagreb. 

Bio je glavni tajnik Društva plastičara i gumaraca (sada Društvo za plastiku i gumu) iz Zagreba. 

Član je Kluba hrvatskih humboldtovaca, Društva za plastiku i gumu, Društva polimerijskih inženjera, 

Hrvatskog društva za sustave (CROSS) i Hrvatskog društva održavatelja (HDO), svi iz Zagreba, The 

Polymer Processing Society (PPS), Akron (USA) i European Scientific Association for Material 

Forming (Esaform), Sophia Antipolis (Francuska). 

DODATNE INFORMACIJE

Rođen 3. svibnja 1961. u Splitu. Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje završio je u Imotskom. Studij strojarstva i brodogradnje u Zagrebu  završio je u studenom 1983. Diplomski rad iz  područja  polimerijskog inženjerstva kao i obrana rada ocijenjeni su ocjenom odličan. Za izuzetne uspjehe u nastavi nagrađen je nagradom u povodu Dana republike godine 1982. Za cjelokupni uspjeh tijekom studiranja primio je godine 1984. Medalju Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.

Po diplomiranju kratko vrijeme radi u Društvu plastičara i gumaraca, Zagreb (sada Društvo za plastiku i gumu), a od lipnja 1984. na katedri za preradu polimera Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Radi najprije kao pripravnik, zatim kao asistent na određeno vrijeme te stručni suradnik.

Magistarski studij upisao je u listopadu 1984. Magistarski rad pod nazivom Sistemski pristup konstruiranju kalupa za injekcijsko prešanje duromeraobranio je 8. siječnja 1987. na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Od lipnja 1988. primljen je u stalni radni odnos na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu u svojstvu znanstvenog asistenta za disciplinu Strojarske tehnologije i obradni sistemi.

Od 1.kolovoza 1989. do 31. prosinca 1990. boravi u SR Njemačkoj kao stipendist Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) iz Bonna. Najprije boravi u Freiburgu gdje polazi dvomjesečni intenzivni tečaj njemačkog jezika na Goethe Institut, a potom 15 mjeseci na stručnom usavršavanju na Institut für Kunststoffverarbeitung (IKV), Aachen. Tamo radi pod nadzorom jednog od vodećih svjetskih stručnjaka na području polimerijskog inženjerstva prof. dr. W. Michaelija. Tijekom usavršavanja radio je na zadacima dimenzioniranja gumenih konstrukcijskih dijelova i upotrebi metoda konačnih elemenata u rješavanju tih zadataka.

Doktorsku disertaciju pod nazivom Razvoj injekcijski prešanih gumenih tvorevina s posebnim osvrtom na modeliranje mehaničkog ponašanja materijala obranio je 17. listopada 1991. na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. U znanstvenoistraživačko zvanje znanstvenog suradnika izabran je 20. ožujka 1992.

U stručnom i znanstvenom radu bavi se zadacima s područja proizvodnje i primjene polimernih i kompozitnih materijala, te upotrebi metoda konačnih elemenata u tim zadacima. Objavio je veći broj znanstvenih i stručnih radova u domaćim i stranim časopisima i zbornicima savjetovanja.

Od 1984.sudjeluje u organiziranom znanstvenom radu pri Katedri za preradu polimera financiranim od strane tadašnjeg SIZ-a I. Suradnik je na projektu Vođenje i reguliranje procesa injekcijskog prešanja (1985.), a vodeći je istraživač u projektu Razvoj injekcijski prešanih polimernih otpresaka  (1990.). Oba projekta realizirana su u suradnji s  poslovnom zajednicom Petroplast  iz Zagreba.

Po drugi put boravi u Institut für Kunststoffver­arbeitung (IKV), Aachen, Njemačka od 1. siječnja 1993. do 30. lipnja 1994. kao stipendist ugledne zaklade Alexander von Humboldt iz Bonna. Tamo nastavlja i proširuje rad  započet tijekom boravka 1989/1990, također pod nadzorom prof. dr. W. Michaelija. Ovaj put je težište istraživanja na modeliranju viskoelastičnog  ponašanja gume i dimenzioniranju proizvoda pri dugotrajnim i dinamičkim mehaničkim opterećenjima s pomoću metoda konačnih elemenata. U međuvremenu boravi na Services M.S.M., Institut de Génie Civil, Université de Liège, Belgija (01.04.1993. do 30.06.1993.) gdje zajedno sa suradnicima, a pod vodstvom profesora S. Cescottoa implementira modele mehaničkog ponašanja gume u  FEM program Lagamine.

U studenom 1993. izabran je u nastavno zvanje docenta iz područja strojarstva za znanstvenu disciplinu Strojarske tehnologije i obradni sistemi, na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu, Sveučilišta J. J. Strossmayea u Osijeku i primljen u stalni radni odnos. U dodiplomskoj nastavi nositelj je nekoliko kolegija iz područja proizvodnje i primjene polimernih proizvoda, a s ostalim nastavnicima sudjeluje u izvođenju dijela nastave većeg broja zajedničkih kolegija. U poslijediplomsku nastavu fakulteta uvodi kolegij Nove tehnologije, čiji nositelj postaje 1998.

Istovremeno se istraživački uključuje u projekte financirane od strane Ministarstva znanosti i tehnologije, te proširuje područje istraživačkog i nastavnog rada na suvremene tehnike konstrukcijskog lijepljenja u strojogradnji što rezultira i prvim diplomskim radom na fakultetu iz tog područja. Od studenog 1998. do prosinca 2006. glavni je istraživač projekta Pouzdanost i kvaliteta proizvoda financiranim od Ministarstva znanosti i tehnologije RH (sadašnje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa). Glavni je istraživač tehnologijskog projekta  Brtvljenje cijevnih navojnih spojeva gradskih plinovoda).

U siječnju 1998. izabire se u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora, a u listopadu 2001. u zvanje redovitog profesora iz područja tehničkih znanosti, znanstvenog polja strojarstva za znanstvenu granu Proizvodno strojarstvo na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu. Dužnost predsjednika Katedre za tehnologije istog fakulteta obavlja od rujna 1998. do studenog 2001. Na dužnost predstojnika novoosnovanog Zavoda za tehnologije (sada Zavod za proizvodno strojarstvo) izabran je u lipnju 2005.  Odlukom Senata Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku od 20.02.2006. izabran je u znanstveno- nastavno zvanje redovitog profesora u trajnom zvanju.

Sudjeluje u pripremi novih studijskih programa na preddiplomskom, diplomskom i poslijediplomskom studiju Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu prema novom «bolonjskom» ustroju.  Ujedno samostalno ili u suradnji s dugim nastavnicima uvodi veći broj kolegija, kojih postaje nositelj odnosno sunositelj i preuzima izvođenje nastave.

Svoj istraživački interes u novije vrijeme proširuje na područje suvremenih aditivnih tehnologija u području medicine. To rezultira s nekoliko znanstvenih i stručnih radova, te prijedlozima nekoliko znanstveno-istraživačkih i razvojnih projekata.

Od siječnja 2007. voditelj  je znanstvenog  programa Brza proizvodnja – od ideje do stvarnosti, koji okuplja šest interdisciplinarnih projekata s tri različite institucije, a financiranim od Ministarstva  znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Ujedno je i voditelj jednog od tih znanstveno istraživačkih projekata, pod nazivom  Napredni postupci izravne izradbe polimernih proizvoda.

Od svibnja 2013. direktor je IPA IIIc projekta  Inovativni fleksibilni sustav za izradu individualnih ortoza kralježnice – OrtoFlex koji se porovodi na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu.

Autor je i koautor nekoliko knjiga i sveučilišnih udžbenika, te više od 150 znanstvenih i stručnih radova. Održao je više javnih predavanja na stručnim skupovima i seminarima u zemlji i inozemstvu, te posjetio nekoliko domaćih i stranih instituta i veći broj svjetskih izložbi plastike i gume.

Bio je recenzent više sveučilišnih i stručnih studijskih programa i član nekoliko povjerenstava za akreditaciju sveučilišnih studijskih programa u Hrvatskoj i Republici Sloveniji.

Glavni je urednik znanstveno-stručnog časopisa Tehnički vjesnik, kojeg izdaju tehnički fakulteti Sveučilišta u Osijeku.  Član je Savjeta uredničkog odbora znanstvenog časopisa Engineering Review. Bio je urednik nekoliko desetaka zbornika radova i član  više programskih i organizacijskih odbora na znanstvenim i stručnim savjetovanjima s područja polimerijskog inženjerstva, proizvodnog strojarstva i telemedicine.  Bio je potpredsjednik 1. hrvatskog kongresa telemedicine (Makarska, 2002.). Jedan je osnivača i voditelj međunarodne znanstveno-stručne konferencije Skup o prirodnom plinu, toplini i vodikoja se od 2003. održava svake godine u Osijeku.

Član je Znanstvenog vijeća za tehnološki razvoj Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU).

Od 2004. je član, a od 2008. zamjenik predsjednika Područnog znanstvenog vijeća za tehničke znanosti Nacionalnog vijeća za znanost. Član je  Povjerenstva za znanstvene skupove i znanstvene udruge od 2004.  Bio je u dva mandata član Povjerenstva za dodjelu državnih nagrada Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske.

Bio je predsjednik je Udruge za telemedicinu iz Zagrebai potpredsjednik Hrvatskog društva za telemedicinu, Hrvatskog liječničkog zbora, Zagreb. Bio je glavni tajnik Društva plastičara i gumaraca (sada Društvo za plastiku i gumu) iz Zagreba. Član je Kluba hrvatskih humboldtovaca,  Društva za plastiku i gumuDruštva polimerijskih inženjeraHrvatskog društva za sustave (CROSS) i Hrvatskog društva održavatelja (HDO), svi iz  Zagreba, The Polymer Processing Society (PPS), Akron (USA) i European Scientific Association for Material Forming (Esaform), Sophia Antipolis (Francuska).

Dobitnik je nagrade 7 sekretara SKOJ‑a, 1987. za istaknuto znanstveno djelo.

Dobitnik je Državne nagrade za znanost Republike Hrvatske, 2012.

Govori i piše na njemačkom i engleskom jeziku.

HR | ENG