Institucionalni projekti – ZUP 107

Optimizacija navarenog sloja izrađenog od Ni-legure

Oznaka projekta

ZUP 107

Trajanje projekta (godina)

2018.-2020.

Voditelj projekta

doc.dr.sc. Duspara, Miroslav

mduspara@unisb.hr

Sažetak projekta

Navarivanje na WTE (waste incineration bolers; waste to energy boilers- kotlovi “smećari”)  je složeni tehnološki proces s kojim se želi produžiti životni vijek kotlovskih komponenti i povećati iskoristivost ovakvih postrojenja. Iz toga proizlazi veliki interes vlasnika ovakvih postrojenja za problematiku degradacije tlačnih komponenti i primjenu navarivanja na kotlovskim postrojenjima.

Proces navarivanja izveo bi se  tehnologijom MAG-CMT, u svrhu optimizacije navarenog sloj Ni-legure (Ni625) i mješavine plinova a u cilju postizanja adekvatne korozijske postojanosti. U cilju kvalitetnije optimizacije koristila bi se suvremena oprema za praćenje procesa MAG-CMT navarivanja (oprema za snimanje glavnih parametara navarivanja, upotreba visokobrzinske kamere, 3D skeniranje kvalitete hrapavosti navarenoga sloja). Kvalitetu navarenoga sloja Ni-legure (Ni625) dokazala bi se mjerenjem tvrdoće, savijanjem, makro, mikro, dok bi se korozijska postojanost potvrdila ispitivana u slanoj komori. Cijeli projekt izvodio bi se u suradnji s Tehničkim sveučilištem u Slovačkoj te tvrtkom Sigmat d.o.o. 

Cilj projekta

Očekivani rezultati istraživanja bi dali direktan doprinos automatiziranju procesa MAG-CMT navarivanja, uvođenje senzora (kamere za praćenje procesa zavarivanja). Određivanje parametara navarivanja (glavni parametri navarivanja (napona i struje), protok plina, određivanje optimalne plinske mješavine za zaštitu) uz postizanje optimalnih svojstava navarene Ni-legure (tvrdoće, mehaničkih svojstava, stupnja miješanja osnovnog i dodatnog materijala, udjela željeza na površini navarenog sloja) te produljenje i uspostavljanje kvalitetnije korozijske postojanosti navarene Ni-legure. Iz ispitivanja se može očekivati ukupno smanjenje cijene proizvoda uz zadržavanje jednake kvalitete navarenog sloja, što u konačnici daje bolju/veću konkurentnost domaćih tvrtki u odnosu na ostale.

Svrha istraživanja je prikupiti i obraditi podatke iz sustava za on-line monitoring glavnih parametara zavarivanja te visokobrzinske kamere  za određene uvijete i parametre navarivanja, te bi se ti rezultati mogli upotrijebiti za automatizaciju i optimizaciju postupka navarivanja Ni -legure. Odredili bi se uvjeti navarivanja pri kojima će se postići adekvatna korozijska postojanost navarene Ni-legure.  Osim postizanja kvalitetnijih svojstava navarenoga sloja Ni-legure postigle bi se i značajne uštede u troškovima navarivanja. 

Jedan od ciljeva je prvenstveno povezati studente sa privatnim proizvodnim tvrtkama te obrazovnim institucijama iz HR s tvrtkama i obrazovnim institucijama iz EU, te na taj način potaknuti međusobnu suradnju. 

HR | ENG