D822 Informacijski sustavi proizvodnih poduzeća

III. semestar sveučilišnog diplomskog studija Strojarstvo
ECTS bodovi: 5.0
Prof. dr. sc. Goran Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 12 h do 14 uz prethodnu najavu na e-mail, ured G1A
Prof. dr. sc. Katica Šimunović, konzultacije ponedjeljkom od 9:30 do 11:30 sati uz prethodnu najavu ili prema dogovoru, ured G103
Prof. dr. sc. Tomislav Šarić, konzultacije ponedjeljkom od 11 h do 12.30 h u kabinetu G11 uz prethodnu najavu na email
Doc. dr. sc. Gordana Zeba, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured G112 ili računalna učionica 113
Doc. dr. sc. Sara Havrlišan, konzultacije četvrtkom od 12:00 do 14:00 sati uz prethodnu najavu putem e-mail-a ili prema dogovoru, ured G102

Trendovi razvoja suvremene proizvodnje. Temeljne aktivnosti ugovaranja, pripreme i proizvodnje. Primjena informacijskih tehnologija u organizaciji proizvodnog poduzeća. Upravljanje i informacije. Proces dobivanja informacija. Razvitak informatičke podrške u proizvodnim poduzećima. Faze i aktivnosti razvoja informacijskih sustava proizvodnih poduzeća. Vrste informacijskih sustava proizvodnih poduzeća. Struktura informacijskih sustava proizvodnih poduzeća. Podsustavi informacijskih sustava: Zajednički podaci, Prodaja, Nabava, Definicija proizvoda i tehnologije, Planiranje, terminiranje, lansiranje i praćenje proizvodnje, Menadžerski pregledi, Upravljanje kvalitetom, Održavanje. Specifičnosti informacijskih sustava za: metalnu, drvnu, elektro, prehrambenu, građevinsku, kemijsku i procesnu industriju. Uvođenje informacijskih sustava. Vrednovanje informacijskih sustava proizvodnih poduzeća. Očekivane koristi od uvođenja informacijskih sustava.

Predavanja.
Vježbe: laboratorijske vježbe (rad s različitim modulima informacijskog sustava proizvodnog poduzeća – MS Dynamics NAV).

1. Majdandžić, N.: Izgradnja informacijskih sustava proizvodnih poduzeća, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 2004.

1. Srivastava, D.; Batra, A. ERP systems, I K International Publishing House, 2010.
  2. Van der Hoeven, H. ERP and Business Processes, Illustrated with Microsoft Dynamics NAV 2009, Llumina Press, 2009

Pisano i usmeno.

Stjecanje temeljnih znanja o informacijskim sustavima proizvodnih poduzeća, njihovom projektiranju, strukturi, razvoju i uvođenju te vrednovanju informacijskih sustava.

1. Analizirati poslovni sustav, tokove informacija i podataka
  2. Procijeniti i opisati ulogu, strukturu i veze pojedinačnih podsustava informacijskog sustava
  3. Usporediti tehnološke podsustave u različitim tipovima proizvodnih poduzeća
  4. Vrednovati informacijske sustave obzirom na zahtijevane kriterije.

Predavanja i vježbe 2 1-4 Aktivno sudjelovanje na predavanjima i vježbama Evidencija prisutnosti i aktivnost studenata 0 5
Seminarski rad 1 1-4 Planiranje i praćenje realizacije ugovorenih radnih naloga Pregled seminarskog rada i vrednovanje prema unaprijed dogovorenim kriterijima 15 25
Periodična provjera znanja 1 1-4 Priprema za pisanu provjera znanja Kolokvij 1
Kolokvij 2
*Pisani ispit *1 *1-4 *Priprema za pisanu provjeru znanja *Pisani ispit *20 *35
Završni
1 1-4 Ponavljanje
usvojenog
gradiva
Usmeni ispit 25 35

*Pisani ispit student mora polagati samo ako nisu postignuti minimalni bodovi, u određenom vremenskom roku na periodičnoj provjeri znanja.