P103 Materijali I

I. semestar sveučilišnog preddiplomskog studija Strojarstvo

Prof. dr. sc. Ivica Kladarić, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 305

Prof. dr. sc. Andrijana Milinović, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 404

Nikolina Berić, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 303

Sanda Šimunović, mag. ing. mech., asistentica, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail, ured 403

Josip Mijić, dipl. ing., stručni suradnik, konzultacije uz prethodni dogovor na e-mail

Upoznati studente s građom materijala, općom metalografijom, procesom kristalizacije, rešetkama legura, difuzijom i dr. Studente upoznati s mehaničkim svojstvima materijala: vlačni pokus, ispitivanje tvrdoće materijala i udarnog rada loma. Upoznati studente s dijagramima stanja Fe-C. Metastabilni dijagram stanja (Fe-C), stabilni dijagram stanja (Fe-C). Primarna i sekundarna kristalizacija za karakteristične koncentracije. Ovisnost svojstava o strukturi za pojedine koncentracije ugljika. Upoznati studente s osnovama teorije toplinske obrade: parametri toplinske obrade, promjene oblika dijagrama Fe-C zbog ubrzanog ohlađivanja, Uptonov dijagram, austenit, nastanak i svojstva martenzita, primjena Fe-C dijagrama i Uptonova dijagrama pri kaljenju čelika. Pojmovi kaljivosti, utjecaj zakaljenosti i prokaljenosti na svojstva čelika. Svrha legiranja, specifičnosti ponašanja tipičnih legiranih čelika i utjecaj karbida. Upoznati studente s mehaničkim, kemijskim i ostalim svojstvima polimernih materijala. Plastomeri, elastomeri, duromeri.

Predavanja.
Vježbe: auditorne i laboratorijske.
Tokom odvijanja nastave provjera znanja rješavanjem kolokvija I, II, III, IV.

1. Novosel, M.;  Krumes, D.: Željezni materijali (metalografske osnove i tehnička primjena željeznih ljevova), Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1997.
  2. Novosel, M.; Krumes, D.: Željezni materijali II dio Konstrukcijski čelici, Sveučilište u Osijeku, Strojarski fakultet, Slavonski Brod, 1995.

1. Riehle, M; Simmchen, E.: Grundlagen der Werkstoftechnik DVFG, Stuttgart, 1997.
  2. Schumann: Metallographie, VED DVFG, Leipzig, 1986.
  3. Smith, T.: The Science of Engineering Materials, Prentice Hall Inc, 1987.

Pismeni i usmeni.

Upoznavanje s osnovnim mehaničkim svojstvima materijala, građom i strukturom materijala, dijagramima stanja, osnovama toplinske obrade metala i osnovnim svojstvima polimernih materijala.

1. Objasniti proces kristalizacije i nastanak pojedinih kristalnih struktura
  2. Opisati postupke ispitivanja osnovnih mehaničkih svojstava